مقالات

چگونه بهترین مرکز داده‌ را انتخاب کنیم؟

چگونه بهترین مرکز داده‌ را انتخاب کنیم؟

مرکز داده، مکانی فیزیکی است که برای نگهداری برنامه‌ها و داده‌های حیاتی کاربرد دارد. این مرکز بر پایه شبکه‌ای از منابع محاسباتی و ذخیره‌سازی ساخته می‌شود و می‌تواند داده‌های خود را به صورت کنترل شده، در اختیار دیگران قرار دهد. مرکز داده با برقراری جریان ورود و خروج اطلاعات، نقش قلب را برای یک سازمان یا شرکت ایفا می‌کند.چگونه بهترین مرکز داده‌ را انتخاب کنیم

یکی از مهم‌ترین تصمیمات یک سازمان انتخاب مرکز داده‌ است. قبلاً کمدهای سرور کوچک در محل کار برای این هدف کافی بود، اما با وسیع‌تر شدن حجم داده‌ها، بحث بر سر انتخاب بهترین مرکز داده شروع شد.
چگونه بهترین مرکز داده‌ را انتخاب کنیم

مرکز داده محل نگهداری داده و برنامه‌های حیاتی است

 

نکاتی که زمان انتخاب مرکز داده باید در نظر گرفت

 1. ثبات در عملکرد چگونه بهترین مرکز داده‌ را انتخاب کنیم

شاید مهم‌ترین معیار برای انتخاب، فعال بودن در تمام ساعات روز است. آیا از آسیبی که از کار افتادن سرورها برای کسب و کارتان به دنبال دارد آگاه هستید؟ 93 درصد از شرکت‌هایی که مرکز داده خود را برای ده روز یا بیشتر از دست داده‌اند، ظرف یک سال ورشکست شدند.

امکاناتی که مرکز داده در مواقع اضطراری ارائه می‌دهد را بررسی کنید. برای حفظ عملکرد باثبات، باید به دنبال راهی برای از بین بردن نقاط ضعف باشید. بهترین مرکز داده، سرورها را در محیطی با سیستم خنک‌کننده، تهویه و یوپی‌اس تغذیه شده از ژنراتور نگه‌می‌دارد تا عمر طولانی و عملکرد مناسب آن ها حفظ شود.

وجود منبع تغذیه پشتیبان ضروری است

 

 1. سرعت عمل قابل اعتماد

باید بتوانید به سرعت عمل یک مرکز داده اطمینان کنید. مراکز داده به چهار سطح تقسیم می‌شوند و بالاتر بودن سطح یعنی دسترسی سریع‌تر.

 • سطح 1: زیرساخت اصلی این سایت در برابر رویدادهای فیزیکی قدرت حفاظت کمی دارد. اجزای آن تک ظرفیتی و مسیر توزیع واحد و غیر زائد است.
 • سطح 2: زیرساخت سایت جزء ظرفیت اضافی، محافظت بهتری در برابر رویدادهای فیزیکی ارائه می‌دهد؛ اما بهترین مرکز داده موجود نیست. می‌توان اجزایی برای ظرفیت بیشتر به آن اضافه کرد و دارای یک مسیر توزیع واحد و غیر زائد است.
 • سطح 3: قابلیت نگهداری همزمان و محافظت مرکز داده تقریباً در برابر همه رویدادهای فیزیکی، چند جزء با ظرفیت اضافی و چند مسیر توزیع مستقل را ارائه می‌دهد. هر جزء را می‌توان بدون ایجاد اختلال در خدمات به کاربران نهایی، حذف یا جایگزین کرد.
 • سطح 4: در برابر خطا و افزونگی بالاترین سطح تحمل را ارائه می‌دهد. وجود اجزا با ظرفیت اضافی، چند مسیر توزیع مستقل و قابلیت نگهداری هم‌زمان را برای آن فراهم می‌کنند.

 

بهترین مرکز داده که می‌توانید انتخاب کنید باید حداقل گواهینامه سطح 3 را دارا باشد.

سرعت عمل مرکز داده، معیاری مهم در زمان انتخاب است

 

 1. اتصال به اپراتورهای جهانی

برخی از مراکز داده تنها به چند حامل شبکه محدود می‌شوند. اما مرکز داده‌ای برای شما مناسب است که بتواند با اپراتورهای جهانی هم ارتباط برقرار کند. فناوری اتصال مرکز داده جهانی (GDCI) می‌تواند چند مرکز داده را در هر فاصله‌ای، با استفاده از یک پیوند شبکه پرسرعت به یکدیگر وصل ‌کند. اتصالی که برقرار می‌شود خصوصی و امن است.

 

 1. کیفیت زیرساخت شبکه

زیرساخت مرکز داده یعنی تمام اجزای فیزیکی موجود در محیط آن. این اجزا چه در داخل بهترین مرکز داده وجود داشته باشند و چه ساختار فیزیکی آن را تشکیل ‌دهند، به نام زیرساخت مرکز داده شناخته می‌شوند. چون موفقیت کسب و کار شما به عملکرد شبکه متکی است، یک شبکه غیر قابل اعتماد می‌تواند به‌شدت آسیب‌زا باشد. یک زیرساخت شبکه ایمن، زمان خرابی را به حداقل رسانده و ثبات بهره‌وری را تضمین می‌کند.

کیفیت زیرساخت شبکه یکی از معدود ویژگی‌هایی است که بیشتر افراد تا زمانی که دچار مشکل نشوند به آن اهمیت نمی‌دهند.  سرمایه‌گذاری در خرید یک زیرساخت شبکه امن به معنی صرفه‌جویی در ضررهای احتمالی آینده است. یادتان باشد که حتی بهترین مرکز داده کسب‌وکارهای مدرن، فقط به‌اندازه کیفیت کابل‌کشی آن ها قابل‌اعتماد است.

بررسی کیفیت اجزای فیزیکی مرکز داده را از یاد نبرید

 

 

 1. مکان قرار داشتن مرکز داده

اگر زمان بارگذاری صفحات بیش از 3 ثانیه باشد، نیمی از بازدیدهای آن سایت از بین می رود. زمان برای کسب‌وکارهایی که از مراکز داده استفاده می‌کنند، طلا است. معمولاً هر چه بازدیدکننده وب‌سایت به سرور نزدیک‌تر باشد، داده‌ها از شبکه‌های کمتری عبور می‌کنند و داده‌ها سریع‌تر به مخاطب می‌رسند.

بسته به نوع سیم‌کشی که با آن کار می‌کنید، فاصله بین شرکت شما و مرکز داده آن بر سرعت اینترنت اثر می‌گذارد. موقعیتی که مرکز داده در آن قرار دارد، یکی از مهم‌ترین فاکتورها در هنگام انتخاب بهترین مرکز داده است. اگرچه می‌توانید با مرکزی دورتر در هزینه خود صرفه‌جویی کنید، اما برخی از مزایای نزدیک بودن آن را از دست خواهید داد.

اما این قانون در بعضی شرایط متفاوت است. اگر در مناطق مستعد بلایای طبیعی فعالیت می‌کنید، روش امن برای حفاظت از داده‌ها، قرار دادن مرکز داده در یک شبکه برق جدا و دور از خطرات احتمالی است. با استفاده از یک مرکز داده در شبکه برق دیگر، در زمان وقوع حادثه برای محل کار شما یا قطعی برق منطقه، داده‌ها سالم می‌مانند.

مکان ساخت مرکز داده، تحت تاثیر عوامل مختلفی است

 

 1. دسترسی فوری به درون مرکز

نزدیک بودن یکی دیگر از ویژگی‌های مهم بهترین مرکز داده است؛ چون زمان نیاز به انجام تعمیرات یا ارتقاء، هزینه و زمان رفت‌وآمد را کاهش می‌دهد. اما حضور دائمی یک گروه در مرکز داده اجباری است تا در صورت وقوع اتفاقی پیش‌بینی نشده، سریعا به آن رسیدگی کنند. استفاده از نیروی خارج از مرکز، زمان و بودجه‌تان را هدر می‌دهد؛ لذا بهتر است مرکز داده شما فرد یا گروه مشخصی برای این کار داشته باشد.

 

 1. امنیت کافی مرکز داده

مهم‌ترین بخش یک شرکت، داده‌های آن است. لذا وقتی حفاظت آن ها را به یک مرکز می‌سپارید، باید از امکانات امنیتی و دارا بودن گواهینامه‌های لازم مطمئن باشید. حتی درمورد بهترین مرکز داده نیز ضروری است که آنجا را شخصاً و از نزدیک ببینید؛ اما در صورت عملی نشدن این اتفاق، حتماً یک تور مجازی را درخواست کنید. اگر شما بتوانید بدون اسکورت، رمز عبور و هر مانع دیگری به سرور خود دسترسی پیدا کنید، پس دیگران هم می‌توانند به درون آن نفوذ کنند. مرکز داده باید خیال شما را بابت امنیت راحت ‌کند و دوربین‌های امنیتی آن همیشه روشن باشند.

بهتر است مرکز داده را شخصا ببینید

 

 1. سرورهای امن

امنیت مجازی به‌اندازه امنیت فیزیکی مهم است. از آنجایی که تمام داده‌ها و برنامه‌های کاربردی در این مرکز قرار گرفته‌اند، وجود یک نقص حتی در بهترین مرکز داده می‌تواند به فاجعه منجر شود. میانگین آسیب حمله سایبری به مراکز داده به 4 میلیون دلار می‌رسد. مراکز داده باید از فناوری‌هایی استفاده کنند که محافظ دارایی‌های شما باشند.

 

 1. ظرفیت خدمات شبکه

با فرض اینکه مرکز داده مد نظرتان از کابل‌کشی فیبر نوری پشتیبانی می‌کند، باید از فضا و قدرت لازم برای رفع نیازهای آینده خود، مطمئن شوید. حتی بهترین انتخاب اگر ارتقا داده نشود، به زودی با مشکل ظرفیت مواجه خواهد شد. مشخص کنید با رشد شرکت به چه ظرفیتی نیاز دارید و از ابتدا، درباره امکان گسترش پهنای باند برنامه‌ریزی کنید.

ظرفیت مرکز داده را می‌توان افزایش داد

 

راه دیگری برای کنترل بهترین مرکز داده، سرمایه‌گذاری در محل سکونت سرور است. یعنی محل مرکز داده را شخصا تعیین کنید. در این روش شما فضا را اجاره می‌کنید و سیستم‌های برق، سرمایش و امنیت توسط اپراتور مرکز داده نگهداری می‌شود. ممکن است مجبور باشید که فضای موجود را تقسیم کنید و براساس قفسه‌ها اجاره بپردازید، اما از کارکنان 24 ساعته و سیستم‌ امنیتی بهره خواهید برد.

 

سخن پایانی

انتخاب مرکز داده اشتباه می تواند به مشکلات اتصال، دامنه محدود، نفوذ هکرها و امنیت پایین منجر شود. با توجه به معیارهای گفته شده، گزینه‌های مراکز داده را بررسی کرده و سپس از بین گزینه‌های موجود، بهترین مرکز داده را انتخاب کنید. کسب‌وکار شما به مرکز داده‌ای نیاز دارد که بالاترین نمره را زمان ارزیابی به دست بیاورد؛ پس در تصمیم‌گیری نهایی، این عوامل را در نظر داشته باشید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 9 =