مجازی سازی سرور

New Page 1

مجازی سازی سرور یا Server Virtualization یک تکنیک مجازی سازی است که شامل پارتیشن بندی یک سرور فیزیکی به تعدادی از سرورهای مجازی و کوچک با کمک نرم افزار مجازی سازی است. هدف از مجازی سازی سرور، کمک به حداکثر ساختن استفاده از منابع سرور شما است. در مجازی سازی سرور، هر سرور مجازی، چندین نمونه سیستم عامل را به طورهمزمان اجرا می کند.


مجازی سازی سرورمجازی سازی یا Virtualization فناوری تقریبا نوظهوری است که در آن به واسطه استفاده از خانواده جدیدی از سیستم عامل ها تحت عنوان “Hypervisor ” یا هایپروایزر، مدیریت بسیار بهتری روی منابع سخت افزاری صورت می‌گیرد. بدین معنی که به طور مثال، هر سرور فیزیکی، دیگر فقط میزبان یک سیستم عامل از نوع ویندوز یا لینوکس نبوده و می‌تواند به طور همزمان میزبان تعداد زیادی از سیستم عامل ها از خانواده های مختلف باشد که به هریک از آن ها یک ماشین مجازی گفته می شود.

این کار با به اشتراک گذاشتن منابعِ در اختیار آن سرور، فیزیکی از قبیل CPU ، Memory، Disk و Network توسط Hypervisor بین ماشین های مجازی صورت می گیرد.

به سروری که Hypervisor روی آن نصب شده است “Host” گفته می شود و به ماشین های مجازی روی آن که هر یک به صورت کاملا مستقل عمل می کنند و به هیچ وجه متوجه استفاده از منابع اشتراکی نخواهند شد “guest ” اطلاق می‌شود.

یک کاربرد معمول این فناوری در سرورهای وب است. استفاده از سرورهای وب مجازی، روشی محبوب برای ارائه سرویس های هاستینگ وب مقرون به صرفه است. به جای نیاز به یک کامپیوتر جداگانه برای هر سرور وب، ده ها سرور مجازی می تواند بر روی رایانه یکسانی مستقر باشند.

مزایای مجازی سازی سرور (SERVER VIRTUALIZATION)
مجازی سازی سرورها دارای فواید بسیاری است. به عنوان مثال، به هر سرور مجازی اجازه می دهد سیستم عامل خود را اجرا کند و سرورهای مجازی همچنین می توانند به طور مستقلی از یکدیگر مجددا راه اندازی شوند.

خدمات مجازی سازی سرور، هزینه ها را کاهش می دهد زیرا سخت افزار کمتری موردنیاز است به طوری که به تنهایی موجب صرفه جویی در هزینه های تجاری می شود. همچنین از منابع به بهترین شکل ممکن استفاده می کند. بنابراین می تواند در هزینه های عملیاتی نیز صرفه جویی کند (به عنوان مثال، استفاده از تعداد کمتری از سرورهای فیزیکی باعث کاهش نگهداری سخت افزار می شود).

مجازی سازی سرور همچنین از طریق ترکیب (consolidation)، در فضا صرفه جویی می کند زیرا ماشین های متعددی را می توان به یک سروری که در حال اجرای محیط های مجازی متعدد هستند ادغام کرد.

این نوع از مجازی سازی همچنین مزایایی مانند دسترس پذیری بالا، سرعت، مقیاس پذیری، چابکی، عملکرد و انعطاف پذیری را ارائه می دهد که امروزه کسب و کارهای شدیدا متصل و مبتنی بر وب به آن نیاز دارند. مجازی سازی سرور، فناوری اساسی است که فروشندگان رایانش ابری را قادر می سازد سرویسهای خود را ارائه دهند. هنگامی که یک مشتری زیرساخت به عنوان یک سرویس (Iaas) را از یک ارائه دهنده خدمات ابری سفارش می دهد، با ماشین های مجازی شروع می کند و ویژگی‌های امنیتی و مدیریت، ذخیره سازی موردنیاز را برای انجام وظایف موردنظر اضافه می کند.

مزایا برای کسب و کارها
مجازی سازی سرور، سیستم عامل های متعدد را بر روی یک سرور واحد ترکیب می کند. بررسی کنید آیا به هیچ یک از موارد پایین نیاز دارید:

از سیستم عامل و برنامه های بیشتری بدون صرف هزینه اضافی برای سخت افزار، برق و فضا استفاده کنید.
ساعاتی که کارکنان IT برای نصب، کرک، مدیریت و پشتیبانی سرورهای برنامه‌ها می گذرانند را کاهش دهید.
مجازی سازی ذخیره سازی (storage) را به منظور کاهش از کارافتادگی و پشتیبان گیری راحت اضافه کنید.
بر چالش‌های ابر غلبه کنید. داشتن تجربه با سرورهای مجازی، کسب و کار شما را برای مهاجرت سایر سرویس‌های حیاتی تجاری به ابرها آماده می کند.
مهارت های فنی خود را گسترش دهید. بیاموزید چگونه مجازی سازی می تواند سیستم ها و عملیات شبکه را همگرا کند.
مجازی سازی، فرایندی بیش از خرید و نصب یک محصول است. درواقع، یک سفر فناوری است.

مزایا در محافظت از زیرساخت‌های دیتا سنتر
استفاده از تکنولوژی مجازی سازی، موجب به وجود آمدن امکانات و قابلیت های بسیار زیادی در حوزه محافظت از زیرساخت های مراکز داده شده است که از برخی از آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قابلیت انتقال دستی و اتوماتیک ماشین های مجازی بین سرورهای میزبان یا Host به صورت زنده یا لایو، بدون ایجاد کوچکترین وقفه در عملکرد ماشین مجازی یا Host که میتواند به منظور انجام عملیات تعمیر و نگهداری و یا بالانس کردن لود روی سرورها باشد.
قابلیت محافظت از ماشین های مجازی روی هر Host در صورتی که مشکلات سخت افزاری از قبیل خرابی سرور، قطع شدن برق و … برای Host آنها ایجاد شود.
قابلیت پرتابل کردن و یا انتقال ماشین های مجازی به صورت فایل از محلی به محل دیگر و بسیاری قابلیت‌های دیگر، که امروزه استفاده از زیرساخت های مجازی را به عنوان گزینه اول در طراحی و پیاده سازی مراکز داده کوچک تا بسیار بزرگ مطرح کرده است.
روش‌های مختلفی به منظور ایجاد یک سرور مجازی ازجمله ماشین مجازی، مجازی سازی سطح سیستم عامل و ماشین مجاورت-مجازی (paravirtual machine) ‌وجود دارد.

در سال‌های اخیر تکنولوژی مجازی سازی به بلوغ کامل رسیده است و به عنوان بخش جدایی ناپذیر در زیرساخت های رایانش ابری مورد استفاده قرار می گیرد.

خدمات مجازی سازی سرور گروه الو سرور
گروه الو سرور ‌ با بهره گیری از توان متخصصین خود خدمات مختلفی را در زمینه مجازی سازی ارایه می‌دهد .خوشبختانه همگی اعضای تیم از مدرسین سابقه دار حوزه مجازی سازی هستند و می‌توانید رزومه آن‌ها را در بخش اعضای گروه مشاهده کنید.از جمله خدماتی که توسط الو سرور ارائه می‌شود می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

خدمات مجازی سازی سرور

خدمات مجازی سازی دسکتاپ

خدمات مجازی سازی شبکه

خدمات مجازی سازی ذخیره ساز

خدمات رایانش ابری

خدمات آموزش در زمینه مجازی سازی مطابق با آخرین سرفصل های موجود

و…

جهت مشاوره و سفارش محصولات با کارشناسان ما تماس بگیرید.