مقالات

تفاوت هارد SSD و HDD

تفاوت هارد SSD , HDD

تفاوت هارد SSD و HDD

مقاله اختصاصی از مجموعه الو سرور

اگر صاحب کسب و کاری باشید طولی نمی‌کشد که پرونده ها و اطلاعات شما شروع می‌کنند به پر کردن دیسک سخت داخلی دستگاه شما! در این حالت شما نیاز‌مند یک هارد هستید، اما هارد SSD یا هارد HDD ؟؟

تفاوت این دو هارد در چیست؟

SSD درایو حالت جامد
در مرحله اول، SSD مخفف Solid State Drive است. Solid State Drives طی چند سال گذشته به سرعت پیشرفت کرده است. SSD متکی به ذخیره الکترونیکی در حافظه غیر فرار است، به این معنی که داده های ذخیره شده با خاموش کردن رایانه از بین نمی‌روند.
شما به احتمال زیاد با حافظه های USB آشنا هستید، درست است؟ شما می‌توانید هارد SSD را به عنوان یک نسخه بسیار بزرگتر و پیشرفته تر از مموری استیک در نظر بگیرید. مشابه حافظه داخلی، SDD هیچ قسمت متحرکی ندارد. در عوض، داده ها در میکرو تراشه ها ذخیره می‌شوند.

از طرف دیگر، یک HDD (هارد دیسک) از یک بازوی مکانیکی برای جابجایی و خواندن داده ها استفاده می‌کند. HDD صرفا از کار فیزیکی / حرکت مکانیکی برای به دست آوردن اطلاعات استفاده می‌کند که به نوبه خود بیشتر از SSD طول می کشد. ساخت SSD بسیار سریع تر و دقیق تر است‌.برای عملکرد و پایداری بهتر از SSD به ویژه به عنوان درایو سیستم عامل استفاده کنید. SSD ها تا 10 برابر سریع تر از هارد های HDD معمولی هستند.
SSD در اندازه استاندارد 1.8 اینچ ، 2.5 اینچ یا 3.5 اینچ وجود دارد.

خرید هارد SATA SAMSUNG SM883 1.9TB

خرید هارد SATA SAMSUNG SM883 1.9TB

نحوه کار SSD

هارد SSD دارای یک کنترلر است که به عنوان پردازنده عمل می‌کند. تمام عملیات خواندن و نوشتن توسط این کنترل کننده انجام می‌شود. SSD از “حافظه فلش” به عنوان RAM استفاده می‌کند اما هارد دیسک SSD با قطع شدن رایانه، حافظه را پاک نمی‌کند، بلکه حافظه را ذخیره می‌کند.
SSD از شبکه سلول های الکتریکی برای دریافت و ارسال سریع داده ها استفاده می‌کند. این شبکه ها توسط Pages جدا شده اند.
صفحات محلی است که داده ها در آن ذخیره می‌شوند. بسیاری از صفحات با هم یک بلوک ایجاد می‌کنند.
SSD فقط در صورت موجود بودن هر صفحه خالی می‌نویسد، اگر در صفحه قبلاً نوشته نشده باشد، آن را نمی‌نویسد. بنابراین فرصتی برای رونویسی مجدد داده ها در SSD وجود ندارد.

مزایای هارد SSD

هارد SSD سریع است زیرا هیچ قسمت متحرکی ندارد.
• از آنجا که SSD فاقد قطعات متحرک است، بنابراین احتمال خرابی کمتر است و این باعث می‌شود SSD قابل اعتماد و بادوام باشد
• هیچ داده ای در SSD رونویسی نمی‌شود.
• از انرژی کمتری استفاده می‌کند.

هارد اس اس دی hp 128gb

هارد اس اس دی hp 128gb

معایب

• از نظر مالی، هارد SSD گران تر است.
• فضای حافظه کم و محدودی دارد.
• یافتن SSD در بازار دشوار است زیرا در دسترس بودن آن چندان معمول نیست.
• طول عمر SSD کوتاه تر است زیرا حافظه فلش آن فقط برای تعداد محدودی از نوشتن قابل استفاده است.

HDD هارد دیسک

اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری را به صورت ارزان ذخیره کنید، از درایوهای HDD استفاده کنید. HDD ها نسبت به انواع دیگر کندتر هستند.
HDD به عنوان هارد دیسک نامیده می‌شود و از انواع خیلی قدیمی موجود آن در بازار موجود است. در سال 1956 ، IBM برای اولین بار از آن استفاده کرد.
HDD یک بازوی مکانیکی است که برای خواندن و نوشتن داده ها در مکان خاص حرکت می‌کند. اگر کاربر به هرگونه اطلاعاتی احتیاج داشته باشد، HDD مجبور است در آن مکان بوده و داده ها را بدست آورد، بنابراین برای بازیابی هرگونه اطلاعات مورد نیاز با HDD زمان می‌برد. به طور خلاصه، HDD برای بدست آوردن هرگونه اطلاعات به حرکت فیزیکی نیاز دارد.

برای نوشتن داده ها، HDD در هر زمان می‌تواند داده ها را در هر مکانی از صفحه بنویسد، بنابراین احتمال رونویسی داده ها با HDD وجود دارد که می‌تواند برای برخی از رویدادها مسئله ایجاد کند. هارد HDD دارای یک مزیت است، این قابلیت را دارد که مقدار زیادی داده را در آن ذخیره کند.
اندازه HDD مورد استفاده در لپ تاپ ها 2.5 اینچ است. در حالی که در دسک تاپ، اندازه HDD استفاده شده 3.5 اینچ است.

هارد وسترن دیجیتال 4ترابایت قرمز

هارد وسترن دیجیتال 4ترابایت قرمز

نحوه کار HDD

هارد دیسک دارای یک بشقاب است، دو طرف این بشقاب با آهنربا پوشانده شده است. این بشقاب میلیون ها ناحیه بسیار کوچک دارد. هر ناحیه از آن بر روی مغناطیس سازی و ضدعفونی کردن کار می‌کند. اطلاعات موجود در هارد HDD ذخیره می‌شود و حتی بخاطر مکانیسم مغناطیسی خاموش می شود. فقط هنگامی که خود آن را ضعیف کردید، آن ضعیف می‌شود. هر بشقاب دارای 2 سر خواندن یا نوشتن است. یکی برای خواندن سطح بالا و دیگری خواندن سطح پایین.
داده ها به ترتیب مناسب ذخیره می‌شوند. در ابتدا HDD نقشه بخش ها را ذخیره می‌کند، بخش هایی که از قبل داده دارند یا بخش هایی رایگان هستند. سپس پس از یافتن بخش آزاد، داده های جدید درباره آن بخش های آزاد می‌نویسد. و اگر HDD مجبور باشد داده ها را بخواند، همان روند اجرا می‌شود.

مزایای HDD

خرید HDD آسان است زیرا گران نیست.
• ظرفیت ذخیره سازی HDD بسیار زیاد است.
• HDD بسیار رایج است و در هر بازار یا مکانی به راحتی در دسترس است.
• طول عمر HDD از نظر چرخه خواندن و نوشتن بیشتر است.

هارد HP 1.2TB 12G SAS 10K

هارد HP 1.2TB 12G SAS 10K

معایب

هارد HDD دارای قطعات متحرک است بنابراین احتمال خرابی هر قطعه در هر زمان ممکن است رخ دهد.
• برای بدست آوردن اطلاعات باید حرکت کند، این باعث می‌شود عملکرد HDD کمی کند باشد.
• اندازه هارد HDD بزرگ است. بنابراین نمی‌توانید از آن در دستگاه های کوچک مانند تلفن همراه، تبلت یا مینی لپ تاپ استفاده کنید.
• HDD از مقدار زیادی انرژی استفاده می‌کند.
• هنگام کار صدا ایجاد می‌کند.
• HDD از توان بیشتری استفاده می‌کند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + سه =