مقالات

رید کنترلر چیست؟+مشخصات و مزایا

p440 رید کنترلر

رید کنترلر نوعی از اجزای استوریج است که هارد دیسک ها را در زیرساخت های رید مدیریت می کنند. یک controller RAID به عنوان کنترل کننده آرایش دیسک ها شناخته می شود. این یک سیستم پیشرفته است که چندین درایو روی هم قرار می گیرند تا گزینه های ذخیره سازی و عملکرد بیشتری را به شما ارائه دهند. این نوع فناوری یک روش مجازی سازی ذخیره سازی داده است که اجزای هارد دیسک ها را با هم جمع می کند تا افزونه و یا بهبود داده ها را هدایت کند.

علاوه بر تهیه پشتیبانی از داده ها ، این یکی از متداول ترین روش های محافظت از اطلاعات شما در برابر خرابی سخت افزار است. کارت RAID می تواند به مدیریت چندین درایو حالت جامد (SSD) یا درایو دیسک سخت (HDD) کمک کند. از آنجا که یک کنترل کننده RAID می تواند به چندین نسخه کپی داده در بسیاری از دستگاه های فیزیکی دسترسی داشته باشد ، از داده ها در زمان خرابی سیستم محافظت می کند. قابلیت دسترسی چند درایو به سیستم اجازه می دهد تا عملکرد را بهبود بخشد.

معیار های طبقه بندی رید کنترلر

به طور کلی رید کنترلرها مدل های متنوعی دارند که هر کدام بر اساس معیار های متفاوتی طبقه بندی می شوند این معیار ها شامل موراد زیر است:
• سطح ریدی که پشتیبانی می کنند
• تعداد پورت های داخلی یا خارجی
• نوع درایو ها (SAS/SATA/PATA)
• تعداد درایو هایی که می تواند پشتیبانی کند
• رابط های front-end
• حافظه ی نهان

رابط های front-end امکان برقرار ارتباط با اداپتور سرور را مکان پذیر می کند در صورتی که رابط های back-end دیسک ها را مدیریت می کنند.

سطوح مشترک رید کنترلر ها در چهار سطح

کنترل کننده های RAID در سطوح مشخص شده با کلمه “RAID” و سپس یک عدد (به عنوان مثال RAID 0 ، RAID 1 و غیره) مشخص می شوند. این سطوح RAID از نظر نحوه پراکندگی داده ها در درایوهای کارت RAID ، عملکرد متفاوتی دارند. با این حال ، تمام سطوح در برخی موارد مانند افزایش ظرفیت ، عملکرد و قابلیت اطمینان درایو شما همانند هم کار می کنند. حال می خواهیم وظیفه ی اصلی 4 سطح درایو ها را شرح دهیم:

RAID 0 : توزیع داده ها به طور مساوی در حداقل دو دیسک بدون اطلاعات بیت برابری ، افزونگی و تحمل خطا
RAID 1: کپی از داده های حداقل دو دیسک بدون اطلاعات برابری ، راه اندازی یا پوشاندن فضای دیسک در چندین دیسک
RAID 2: ب جای بلوک ها توزیع داده ها را به طور مساوی انجام می دهد.
RAID 3: به کمک یک دیسک تعادلی، راه اندازی می کنند.

مزایای کلیدی رید کنترلر در سیستم‌های ذخیره‌سازی

رید کنترلرها یکی از عناصر حیاتی در سیستم‌های ذخیره‌سازی هستند و ارائه‌دهنده بسیاری از مزایا و امکانات کلیدی در محیط‌های کسب و کار می‌باشند.

  1. افزایش عملکرد و سرعت: رید کنترلرها با اعمال تکنولوژی‌های پیشرفته مانند RAID (Redundant Array of Independent Disks)، امکان افزایش عملکرد و سرعت خواندن و نوشتن داده‌ها را فراهم می‌کنند. این امر به بهبود کارایی و اجرای فعالیت‌های روزانه کسب و کار کمک می‌کند.
  2. ضمانت امانت و اطمینان: از طریق پشتیبان‌گیری از داده‌ها و ایجاد کپی‌های پشتیبان (mirroring)، رید کنترلرها امانت و اطمینان بالایی در مقابل احتمالات خرابی هارد دیسک یا سایر اتفاقات ناخواسته فراهم می‌کنند. این امر از از دست دادن داده‌ها جلوگیری می‌کند و پایداری سیستم را تضمین می‌کند.
  3. مدیریت آسان: رید کنترلرها امکانات مدیریت و پیکربندی آسان را فراهم می‌کنند. با استفاده از رابط‌های گرافیکی یا تنظیمات متنی، مدیران می‌توانند به راحتی تنظیمات RAID را مدیریت و نظارت کنند.
  4. بالاترین سطح امنیت: رید کنترلرها امکانات امنیتی از قبیل رمزنگاری داده‌ها، کنترل دسترسی و حفاظت از اطلاعات حساس را فراهم می‌کنند. این امور به اطمینان از حفاظت داده‌های محسود و حساس در سیستم‌های ذخیره‌سازی کمک می‌کنند.
  5. قابلیت ارتقاء: رید کنترلرها به صورت انعطاف‌پذیر و قابلیت ارتقاء دارند، به این معنا که می‌توانید آن‌ها را با گسترش نیازهای سیستم به‌روز کنید و از امکانات جدید بهره‌مند شوید.

 

مشخصات رید کنترلر

ویژگی توضیحات
نوع رایج رید RAID 0، RAID 1، RAID 5، RAID 10، RAID 6، RAID 50، RAID 60
پشتیبان‌گیری از استاندارد RAID بله
تعداد پورت‌های SATA مثلاً 8 پورت SATA
تعداد پورت‌های SAS مثلاً 4 پورت SAS
پشتیبانی از نوع‌های هارد دیسک SATA و SAS
تعداد هارد دیسک‌های قابل پشتیبانی برای مثال، تا 16 هارد دیسک
پشتیبانی از انواع حافظه دولترانک بله
حداکثر ظرفیت پشتیبانی از حافظه مثلاً تا 128GB
پشتیبانی از فناوری‌های رمزنگاری داده‌ها AES 256-bit Encryption
تعداد پورت‌های اتصال به سرور مثلاً 2 پورت PCIe 3.0
قابلیت Hot Swap بله
پشتیبانی از انواع سیستم‌عامل Windows Server، Linux، VMware و …
امکانات مدیریت ایجاد و مدیریت تصاویر RAID، آپدیت فریمور، نظارت بر حالت‌ها و …
پشتیبانی از اتصالات متنوع Mini-SAS، SATA، PCIe و …

هدف از خرید رید کنترلر

همان طور که می دانید قیمت هارد دیسک ها بسیار زیاد است. همچنین استفاده ی تنها از آن ها قابل اعتماد نیست و امکان خرابی بسیار زیاد است. به همین دلیل نیاز به قطعه ای دارید که از داده های شما در هارد دیسک ها محافظت کند. زیرا از دست دادن داده ها زیان های جبران ناپذیری را با خود به همراه دارد. یکی از بهترین و به صرفه ترین قطعه ها رید کنترلر ها هستند. RAID مخفف Redundant Array است.

کنترل کننده های RAID یا کارت های RAID ترکیبی از هارد درایو ها هستند که می توانند درایوهای حالت جامد(SSD) را به خوبی درایو دیسک سخت را در رایانه مدیریت کنند.

به طور کلی برای خرید رید باید موارد زیادی را در نظر بگیرید. ابتدا باید با توجه به نیازی که دارید یک رید مناسب با فعالیت خود انتخاب کنید. به عنوان مثال قبل از خرید یک کنترل کننده RAID ، باید در نظر بگیرید که از چه سطح یا سطح های RAID پشتیبانی می کند. همچنین باید در نظر بگیرید که چند پورت SATA دارد و با چه نوع هارد دیسک هایی سازگار است. کنترل کننده های RAID برای کسانی که مسئول بسیاری از داده های حساس هستند ، به عنوان مثال صاحبان تجارت های حرفه ای ، ایده آل هستند. آنها همچنین برای افزایش عملکرد در بازی عالی هستند. متخصصان دیجیتال یا افراد خلاق نیز ممکن است از کنترلرهای RAID استفاده کنند.

نتیجه گیری

رید کنترلرها به عنوان یکی از اجزای حیاتی در سیستم‌های ذخیره‌سازی شناخته می‌شوند که باعث بهبود کارایی، امانت داده‌ها، و انعطاف‌پذیری در محیط‌های کسب و کار می‌گردند. این اجزا با امکانات متنوعی از جمله پشتیبان‌گیری از استاندارد RAID، افزایش سرعت خواندن و نوشتن داده‌ها، و ایجاد کپی‌های پشتیبان جلوی احتمالات خرابی را می‌گیرند.

با انواع مختلف RAID از جمله RAID 0 برای افزایش سرعت تا RAID 6 برای ایجاد پشتیبان بیشتر و امانت داده‌ها، رید کنترلرها انعطاف‌پذیری فراوانی در پیکربندی دیسک‌ها فراهم می‌کنند. این اجزا به صورت هات‌سواپ (Hot Swap) عمل می‌کنند که امکان تعویض دیسک‌ها در حالت فعال بدون نیاز به خاموش کردن سیستم را فراهم می‌کند.

همچنین، با امکانات رمزنگاری داده‌ها و مدیریت آسان، رید کنترلرها به امنیت بالایی اطلاعات کمک می‌کنند و از از دست دادن داده‌ها در مواجهه با خرابی‌های هارد دیسک جلوگیری می‌کنند.

با توجه به این موارد، انتخاب یک رید کنترلر با دقت و توجه به نیازهای سازمانی، می‌تواند به بهبود عملکرد و امانت سیستم‌های ذخیره‌سازی کمک بزرگی نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 4 =