مقالات

معرفی کامل سوئیچ سیسکو

سوئیچ سیسکو

سوئیچ سیسکو

سوئیچ ها بلوک های اصلی ساخت هر شبکه هستند. سوییچ سیسکو چندین دستگاه مانند رایانه، نقاط دسترسی بی سیم، چاپگرها و سرورها را به هم متصل می کنند. یک سوئیچ دستگاه های متصل را قادر می سازد تا اطلاعات را به اشتراک بگذارند و با یکدیگر صحبت کنند.
سوئیچ سیسکو بخش های شبکه را به هم متصل می کند، ارتباطات دو طرفه کامل، داده های ارزشمند عملکرد شبکه و استفاده موثر از پهنای باند شبکه را فراهم می کنند.
امروزه شبکه ها برای حمایت از مشاغل، ارائه ارتباطات، ارائه سرگرمی ها ضروری هستند. یک عنصر اساسی شبکه ها مشترک، سوئیچ سیسکو است که به اتصال دستگاه ها به منظور اشتراک منابع کمک می کند، پس خرید سوئیچ سیسکو از واجباب هر سازمانی است.

سوئیچ سیسکو

سوئیچ سیسکو چگونه کار می کند؟

هنگامی که دستگاه به سوئیچ متصل می شود، سوئیچ آدرس کنترل دسترسی رسانه (MAC) خود را یادداشت می کند، کدی که در کارت رابط شبکه (NIC) دستگاه قرار داده شده است که به کابل اترنت متصل می شود. این سوئیچ با استفاده از آدرس MAC مشخص می کند که بسته های خروجی دستگاه متصل شده از کجا ارسال می شوند و بسته های ورودی را از کجا تحویل می دهیم.
وقتی دستگاهی بسته ای را به دستگاه دیگری می فرستد، وارد سوئیچ می شود و سوئیچ سیسکو آن را می خواند تا مشخص کند با آن چه کار باید انجام دهد. با آدرس یا آدرس های مقصد مطابقت دارد یا نه و بسته را از طریق درگاه های مناسب که به دستگاه های مقصد منتهی می شود، به بیرون ارسال می کند.

برای کاهش احتمال برخورد همزمان ترافیک شبکه به یک سوئیچ سیسکو و یک دستگاه متصل، اکثر سوئیچ ها عملکرد دوبلکس کامل را ارائه می دهند که در آن بسته هایی که از یک دستگاه می آیند و به آن می روند به پهنای باند کامل سوئیچ دسترسی دارند.

انواع سوئیچ سیسکو

سوئیچ های سیسکو در دو گروه بندی متفاوت با عملکردی منحصر به فرد قرار می گیرند:
سوئیچ های Nexus و سوئیچ های Catalyst
در زیر به توضیح و معرفی چند مدل از این سوئیچ ها می پردازیم.

Catalyst

سوئیچ سیسکو Catalyst یک مدل با عملکردی متفاوت است. نمونه های گوناگونی از آن ساخته شده است که هر کدام دارای عملکردی متفاوت و هدفی خاصی هستند. انواع مدل های آن:

Catalyst 2960-L 

سوئیچ Catalyst 2960_L یک مدل پرطرفدار بین مشتریان در هنگام خرید سوئچ سیسکو است. این مدل با تنظیمات 8، 16، 24 و 48 پورت در دسترس هستند. مدل های 8، 16 و24 پورت این سوئیچ سیسکو دارای پورت های بدون طراحی فن هستند، به همین علت خریداران این مدل سوئیچ سیسکو نگرانی از قسمت سخت افزار آن ندارند.

Catalyst 2960-CX
Catalyst 3560-CX

دو مدل از سوئیچ های سیسکو با هدف انترپرایزی طراحی شده و دارای یک طراحی ثابت هستند. این دو مدل دارای قابلیت سرویس دهی 8 تا 12 گیگابایت در ثانیه هستند. به دلیل این قابلیت، یک انتخاب مناسب برای اتصالات رایانه ای، دوربین های مدار بسته، Wireless Access و IP Phone هستند.

سوئیچ سیسکو 3750

سوئیچ سیسکو 3750

Catalyst 9000

این مدل سوئیچ سیسکو سرعت ساخت بالایی دارد و ارائه سرویس را به حداکثر می رساند. سوئیچ سیسکو مدل Catalyst 9000 بر اساس ASIC و UADP ساخته شده است.

Catalyst 3650
Catalyst 3850

دو مدل بالا از سوئیچ های دارای قابلیت استکینگ سیسکو هستند. این دو مدل توانایی اجرای عملکردهای گوناگون را از طریق اتصالات بی سیم و کابلی دارند. در هر دو مدل فناوری اترنت چند گیگابایتی قرار دارد. این ویژگی باعث می شود مدل های سوئیچ سیسکو بهترین عملکرد خود را به نمایش گذاشته و با طراحی های ویژه خود از اس دی اکسس و دی ان اس سیسکو بهره می برند.

خرید سوییچ سیسکو Cisco Catalyst 3850 48 Port PoE Switch IP Services WS-C3850-48P-E

Nexus

از سوئیچ سیسکو Nexus به دلیل طراحی ویژه خود در برطرف سازی نیاز های مراکز، برای برقراری ارتباط و اتصالات شبکه ها در دیتاسنتر استفاده می شود. انواع مدل های آن:

Nexus9000

از مدل Nexus 9000 برای انتقال داده با تاخیر خیلی کم و اتصالات در مراکز داده استفاده می کنند. از این مدل در دو حالت software NX-OS و Application Centric Infrastructure می توان بهترین بهره را کسب و کارها ببرند.

Nexus9500

این سوئیچ دارای تنوع بسیار بالایی است. Nexus 9500 طیف وسیعی از انواع سوئیچ های مدولا را پشتیبانی کرده که هر یک دارای ویژگی خاص خود هستند:
Nexus9504 : 4 عدد اسلاید در آن به کار رفته است.
Nexus9508 : دارای 8 اسلاید یا شیار است.
Nexus95016 : 16 شیار با کاربرد ویژه در این سوئیچ به کار رفته است.

Nexus3000

سوئیچ سیسکو سری Nexus3000 یک سوئیچ با سرعت بالا و تاخیر کم است. این سوئیچ ها یک ارتباط مطمئن بین لایه دو و سه ایجاد می کند و در سرویس های ابری و دیتاسنترهای مقیاس پذیر استفاده می شوند.

سوئیچ سیسکو nexus 3000

سوئیچ سیسکو nexus 3000

سوئیچ های کنترل نشده

سوئیچ های کنترل نشده یک پیکربندی ثابت را ارائه می‌دهند. یک سوئیچ سیسکو کنترل نشده به گونه ای طراحی شده است که شما می توانید به سادگی آن ها را به برق وصل کنید و کار کند، بدون نیاز به پیکربندی. سوئیچ های کنترل نشده به طور معمول برای اتصال پایه هستند. اغلب آنها را در شبکه های خانگی یا هرجایی که به چند پورت دیگر نیاز است، مانند میز کار، آزمایشگاه یا اتاق کنفرانس مشاهده می کنید.
خرید سوئیچ سیسکو کنترل نشده با قیمت ارزان از نکات مثبت این سوئیچ است، اما کمبود ویژگی های آن باعث می شود گزینه انتخابی مناسبی برای اکثر مصارف سازمانی نباشد. اما اگر قیمت برای شما در الویت قرار دارد و نیاز شما در حد مصارف سازمانی نیست، می‌ توانید اقدام به خرید سوئیچ ارزان سیسکو کنید و در مخارج صرفه جویی کنید.

سوئیچ های مدیریت شده

سوئیچ های مدیریت شده قابلیت ها و ویژگی های بیشتری را برای متخصصان فناوری اطلاعات ارائه می دهند. این نوع به احتمال زیاد در تنظیمات مشاغل یا شرکت ها بیشتر دیده می شوند.

سوئیچ های مدیریت شده به شما امنیت بیشتر و ویژگی ها و انعطاف پذیری بیشتری می دهند زیرا می توانید آن ها را برای تنظیم متناسب با شبکه خود پیکربندی کنید. با استفاده از سوئیچ سیسکو مدیریت شده، می توانید از شبکه خود بهتر محافظت کرده و کیفیت خدمات را برای کسانی که به شبکه دسترسی دارند بهبود دهید.
قیمت سوئیچ سیسکو مدیریت شده به دلیل ویژگی های پیشرفته آنها بسیار بیشتر از سوئیچ های کنترل نشده است. اما اگر توانایی خرید آن را ندارید، می‌ توانید اقدام به خرید سوئیچ دست دوم سیسکو مدیریت شده کنید که از همان ویژگی ها برخوردار است.

ویژگی های مدیریتی سوئیچ سیسکو

لیست کامل ویژگی ها و ویژگی های یک سوئیچ شبکه بسته به تولید کننده سوئیچ و هر نرم افزار اضافی ارائه شده متفاوت است، اما به طور کلی یک سوئیچ این توانایی را به متخصصان ارائه می دهد:
پورت های خاص را روی سوئیچ فعال و غیرفعال کنید.
تنظیمات را برای دوبلکس (نیمه یا کامل) و همچنین پهنای باند پیکربندی کنید.
سطح کیفیت خدمات (QoS) را برای یک درگاه خاص تنظیم کنید.
فیلتر کردن MAC و سایر ویژگی های کنترل دسترسی را فعال کنید.
نظارت SNMP بر روی دستگاه ها، از جمله سلامت پیوند را تنظیم کنید.
پیکربندی آینه بندی پورت، برای نظارت بر ترافیک شبکه.

سوئیچ های هوشمند

سوئیچ سیسکو هوشمند، سوئیچ های مدیریت شده ای هستند که برخی از ویژگی های آن ها فراتر از آنچه یک سوئیچ مدیریت نشده ارائه می دهد، اما کمتر از یک کلید مدیریت شده، است. بنابراین پیشرفته تر از سوئیچ های کنترل نشده هستند، اما قیمت سوئیچ سیسکو هوشمند از یک سوئیچ کاملاً قابل کنترل نیز کمتر است. آن ها معمولاً از دسترسی به شبکه راه دور پشتیبانی نمی کنند و به جای CLI از رابط کاربری گرافیکی وب برخوردارند. سایر گزینه ها مانند VLAN ممکن است به اندازه ویژگی های پشتیبانی شده توسط سوئیچ های کاملاً مدیریتی از ویژگی های دیگر برخوردار نباشند. اما از آنجا که هزینه کمتری دارند، ممکن است برای شبکه های کوچک تر با منابع مالی کمتر و نیازهای ویژه به آن ها مناسب باشد.

استفاده های دیگر

در شبکه های بزرگتر، از سوئیچ ها اغلب به عنوان راهی برای تخلیه ترافیک برای اهداف تحلیلی استفاده می شود. این می تواند برای امنیت مهم باشد، جایی که می توان سوئیچ را در مقابل روتر WAN قرار داد، قبل از اینکه ترافیک به شبکه LAN برود. این می تواند تشخیص نفوذ، تجزیه و تحلیل عملکرد را تسهیل کند. در بسیاری از موارد، از Mirror برای ایجاد یک تصویر آینه ای از داده ها که از طریق سوئیچ جریان دارد، قبل از ارسال به سیستم تشخیص نفوذ، استفاده می شود
در ابتدایی ترین حالت، این یک کار ساده برای سوئیچ سیسکو است که سریع و کارآمد بسته ها را از کامپیوتر A به رایانه B با هر فاصله ای تحویل می دهد. چندین دستگاه دیگر در این مسیر به این تحویل کمک می کنند، اما سوییچ سیسکو بخشی اساسی از ساختار شبکه است.

برای شروع کار و خرید سوئیچ سیسکو با مشاوران ما که نیازهای خاص شما را درک می کنند، صحبت کنید. شما یک شبکه ایمن، قابل اعتماد و مقرون به صرفه با خرید سوئیچ سیسکو، برای پاسخگویی به نیازهای خود پیدا خواهید کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *