مقالات

سی پی یو اینتل

سی پی یو اینتل یا پردازنده های اینتل

پردازنده های اینتل امروزه به پر طرفدار ترین سی پی یو تبدیل شده است. با اینکه از تولید پردازنده های هسته ای اینتل مانند Intel Core i3، Core i5 و Core i7 چندین سال می گذرد، با این حال هنوز هم بیشترین استفاده را در بین کاربران دارد. نحوه ی نام گذاری سی پی یو های اینتل براساس چند مورد است:

• جنس پردازنده
• پیکر بندی های سیستم
• معیار های سطح سیستم
به همین دلیل ابتدا باید نیاز خود را در نظر بگیرید و سپس بر اساس آن اقدام به خرید سی پی یو مناسب خود کنید.

نحوه ی نام گذاری پردازنده های اینتل

Brand( نام سی پی یو) : طرح نامگذاری اینتل با مارک پردازنده آغاز می شود. امروزه رایج ترین پردازنده های Intel® با Intel® Core ™ ، Intel® Pentium® وIntel® Celeron® آغاز می شوند.
Brand modifier( اصلاح کننده ی مارک): سری پردازنده های Intel® Core شامل یک اصلاح کننده نام تجاری قبل از سایر موارد دیگر است. ولی پردازنده های Intel® Pentium® و Intel® Celeron® از این قرارداد نامگذاری استفاده نمی کنند و تنها شامل سی پی یو های هسته ای می شود. امروز ، سری پردازنده های Intel® Core شامل اصلاح کننده های نام تجاری i3 ، i5 ، i7 و i9 هستند.

Generation indicator( شاخص تولید): به عنوان مثال در یک پردازنده چهار رقمی ، اولین رقم به طور معمول نشان دهنده نسل تولید است. یک پردازنده با ارقام 9800 پردازنده نسل 9 است ، در حالی که یکی با برچسب 8800 فناوری نسل 8 است.

سی پی یو اینتل

ارقام عددی SKU : برای اکثر پردازنده های Intel® ، سه رقم نهایی شماره محصول SKU است. SKU ها معمولاً به ترتیب تولید پردازنده های آن نسل و خط تولید اختصاص می یابند.
پسوند خط تولید : پسوند SKU یکی دیگر از شاخص های اصلی توانایی پردازنده است. به عنوان مثال ، در سری پردازنده های Intel® Core، U پردازنده ای را نشان می دهد که برای لپ تاپ های کم مصرف یا 2 در 1 طراحی شده است. در همین حال ، XE پردازنده “extreme edition” را برای دسک تاپ هایی که به کارایی بیشتر نیاز دارند طراحی شده اند.

تفاوت پردازنده های Intel Pentium و Intel Core

اینتل ده ها مدل سی پی یو برای استفاده در طیف گسترده ای از سیستم های رایانه ای ایجاد کرده است. پردازنده ها از نظر قدرت ، اندازه و سن بسیار متفاوت هستند. اینتل اولین پردازنده پنتیوم خود را در سال 1993 معرفی کرد. پردازنده های متوالی پنتیوم پرو ، پنتیوم 2 ، پنتیوم 3 و پنتیوم 4 در مقایسه با دستگاه های AMD از محبوب ترین پردازنده های دهه 1990 بودند. سپس در سال 2006 مارک Core را به عنوان یکی جایگزین برای پردازنده های پنتیوم معرفی کرد. با شروع Core 2 ، محصولات Core هم برای لپ تاپ و هم برای کامپیوترهای رومیزی در دسترس عموم قرار گرفت.

این دو مدل سی پی یو تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند. یکی از مهم ترین تفاوت ها بالا بودن توان پردازنده های هسته ای نسبت به پنتیوم می باشد. به طور کلی مارک Core، پردازنده های قدرتمندتری نسبت به دستگاه های معادل پنتیوم یا سلرون است، هرچند که آنها اغلب از همان فن آوری پایه پردازنده استفاده می کنند. مدل های جدید Core از نرم افزارهای منحصر به فرد دیگری مانند گزینه Turbo Boost و HyperThreading اینتل برای پیکربندی اضافی بهره می برند. این پردازنده ها در بسیاری از رایانه های جدید اپل نصب می شوند، در حالی که دستگاه های پنتیوم تنها در دستگاه های مبتنی بر ویندوز استفاده می شدند.

تفاوت بین پردازنده های هسته ای اینتل

در بین مدل های متفاوت پردازنده های هسته ای نیز تفاوت های زیادی مشاهده می شود. برای درک این موضوع سه سی پی یو Intel Core i3، Core i5 و Core i7 را با هم مقایسه می کنیم. اگر بخواهیم به طور خلاصه این سه محصول را بررسی کنیم عملکرد پردازنده ی i7 بهتر از i5 و i5 بهتر از i3 می باشد. اصلی ترین چیزی که باید در اینجا بخاطر بسپارید این است که 3 ، 5 و 7 از پردازنده های Intel Core به معنای قدرت پردازشی نسبی آنها است و هیچ ربطی به تعداد هسته های هر پردازنده و سرعت هر یک از آنها ندارند. پس اینکه پردازنده های مرکزی Core i7 اینتل دارای هفت هسته و همچنین Core i3 دارای سه هسته هستند کاملا جمله ی غلطی است.

در حقیقت طبقه بندی عملکرد این سه به شرح زیر است:


• Intel Core i3 ارائه عملکرد مناسب برای کارهای اساسی
• Intel Core i5 ارائه عملکرد خوب برای بیشتر کارها
• Intel Core i7 ارائه عملکرد عالی برای سخت ترین وظایف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 9 =