مقالات

معرفی کامل هارد سرور

هارد سرور اچ پی

هارد سرور چیست؟

به طور معمول به هارد دیسکی که بر روی سرورها استفاده می شود، هارد سرور می گویند. اگر بگوییم سرور هسته اصلی داده های شبکه است ، هارد سرور هسته اصلی انبار داده یا دیتای شبکه برای تمام برنامه ها و داده ها است. برای کاربران ، قابلیت اطمینان درایو بسیار مهم است زیرا درایو حاوی داده های مهم زیادی است. برای اینکه درایو با مقدار زیادی داده در محیط ساعات کار طولانی به خوبی کار کند ، سرور از هارد سرور SAS به دلیل ویژگی های پرسرعت ، پایدار و امنیتی استفاده خواهد کرد. علاوه بر این ، سرورهای سطح پایین می توانند از هارد سرور مشترک SATA استفاده کنند.

هارد HP 300GB 12G SAS 15K rpm SFF

هارد HP 300GB 12G SAS 15K rpm SFF

انواع هارد سرور

هارد سرور را می توان با توجه به رابط به انواع زیر تقسیم کرد:

هارد سرور SAS

شامل رابط SAS 1.0 و SAS 2.0 است. پهنای باند SAS 1.0 3.0 GB / s است و این دیسک با SAS 2.0 جایگزین شده است.
به عنوان مثال از سری انواع ذخیره سازهای اچ‌ پی برای نسل ProLiant ، هارد sas 1tb است. قیمت هارد sas 1tb معمولا از 3 میلیون به بالا است.

هارد سرور SCSI

از رابط انتقال قدیمی و سنتی استفاده می کند و بازار دیسک فروش دیسک SCSI را متوقف کرده است.
NL-SAS (Near Line SAS) یک بازی نسبتاً تازه وارد در ذخیره سازی است. درایوهای NL-SAS درایوهای SATA در سطح سازمانی با رابط SAS ، هد ، رسانه و سرعت چرخش هستند.

FDE / SDE رمزگذاری سخت افزار هارد سرور SAS است که توسط IBM ساخته شده و عملکرد آن معادل هارد سرور SAS است. علاوه بر این ، هارد FDE / SDE سیستم رمزگذاری را فراهم می کند تا از درز اطلاعات خصوصی جلوگیری کند.

هارد SSD سرور

( درایو حالت جامد) از سیستم ردیابی SSD کلاس استفاده می کند و از پروتکل SAS 2.0 برای انتقال استفاده می کند.
هارد FC عمدتا در SAN خارجی استفاده می شود که از فیبر نوری به عنوان پروتکل اصلی حمل و نقل استفاده می کند. این هارد دارای دو کانال است و از کانال فیبر برای انتقال اطلاعات استفاده می کند ، بنابراین دارای انتقال سریع است.

هارد رابط SATA به عنوان هارد سرال شناخته می شود. این روند اصلی در حال توسعه کامپیوتر آینده است زیرا از قابلیت اصلاح خطای قوی برخوردار است و می تواند خطاهای یافت شده را به طور خودکار اصلاح کند. بنابراین ، وقتی کاربران در حال انتقال داده ها هستند ، می تواند امنیت داده ها را تا حد زیادی بهبود بخشد. SATA جدید از “سیستم تقویت شده سیگنال دیفرانسیل” استفاده می کند ، که می تواند نویز را از سیگنال های طبیعی فیلتر کند تا SATA با ولتاژ پایین کار کند.
هارد دیسک سرور را می توان توسط جایگاه های هارد به swap ساده و hot-swap تقسیم کرد.

هارد HP 1.8TB 12G SAS 10K rpm SFF

هارد HP 1.8TB 12G SAS 10K rpm SFF

هاردهای قابل تعویض گرم معمولاً از رابط SAS استفاده می کنند. و بیرون کشیدن یک قطعه هارد دیسک تاثیری بر پایداری کل سیستم به دلیل افزونگی RAID نخواهد داشت. اما کل عملکرد باید توسط مجموعه ای از کارت ها و backplane دیسک سخت پشتیبانی شود. این قفسه نوع معمولاً دارای آچار خارجی است. هارد دیسک های ساده سوآپ درایوهای رایج هستند. قفسه آن آبی است.

مشخصات هارد سرور

High-Speed

 سرور از هارددیسک استفاده می کند که می تواند به 7200 یا 10000 دور در دقیقه برسد. همچنین یک حافظه پنهان بزرگ برای بازگشت فراهم می کند ، بنابراین میانگین زمان دسترسی نسبتاً کوتاه است و نرخ انتقال خارجی و نرخ انتقال داخلی بیشتر است.
قابلیت اطمینان بالا: هارد دیسک سرور بار سنگینی را تحمل می کند زیرا به مدت 24 ساعت کار می کند. هر سازنده هارد دیسک از تکنولوژی پیشرفته منحصر به فرد خود برای اطمینان از امنیت داده استفاده کرده است. به منظور جلوگیری از تلفات تصادفی ، هارد دیسک های سرور معمولاً قادر به مقاومت در برابر تأثیر 300G تا 1000G هستند.

رابط SCSI

اکثر سرورها از دیسک سخت SCSI / SAS به دلیل توان عملیاتی داده و سهم پردازنده کم استفاده می کنند. دیسک سخت SCSI باید دارای رابط SCSI باشد. بنابراین ، برخی از مادربردهای سرور رابط SCSI را یکپارچه کرده و برخی دیگر به کارت رابط SCSI اختصاصی مجهز هستند. کارت رابط SCSI می تواند هفت دستگاه SCSI را انتخاب کند.

پشتیبانی از Hot-Swap

Hot-swap یک نصب هارد است که توسط سرور پشتیبانی می شود. اگر کاربران یک هارد را حذف یا وارد کنند ، سیستم عامل می تواند به طور خودکار تغییر دیسک را تشخیص دهد. این فناوری برای سروری که 24 ساعت شبانه روز کار می کند بسیار ضروری است. البته اکثر هارد دیسک های SATA فعلی نیز این ویژگی را دارند.

سرور DL380 G10

سرور DL380 G10

تفاوت هارد سرور با هارد معمولی

هارد دیسک های مصرف کننده برای رایانه های شخصی و دسک تاپ ایده آل هستند. تولیدکنندگان برای استفاده در نقاط انتهایی ، هارد دیسک های مصرف کننده را طراحی می کنند. رایانه دسک تاپ یا رایانه شخصی لپ تاپ اصلی شما برای ذخیره فایلهای محلی دارای یک HDD یا SSD درجه مصرف کننده است. هنگامی که یک کاربر خانگی معمولی می خواهد فضای ذخیره سازی خود را گسترش دهد ، اتصال یک دیسک سخت اضافی خارجی یا داخلی این کار را انجام می دهد.

عملکرد برای کاربران نهایی مهم است ، بنابراین درایوهای درجه مصرف کننده سرعت لازم را برای رسیدگی به نوشتن و خواندن ارائه می دهند. برای این منظور ، یک HDD 7200 دور در دقیقه استاندارد عملکرد را تنظیم می کند ، یا ممکن است برای افزایش عملکرد ، ذخیره سازی حالت جامد را انتخاب کنید. اگر برای کامپیوتر شما مهم است که بی صدا کار کند ، درایوهای مصرفی را خواهید دید که به طور خاص برای میزان کم صدا طراحی شده اند. در این سناریو متوجه خواهید شد که هارد دیسک های مصرفی ظرفیت و عملکرد را با کمترین قیمت در هر گیگابایت ارائه می دهند.

درایوهای مصرف کننده در هر مورد خاص مخصوص رایانه های مشتری کافی است. هیچ دلیلی واقعی برای قرار دادن هارد دیسک سازمانی در یک رایانه رومیزی استاندارد وجود ندارد. وقتی کامپیوتر شروع به کار می کند که به عنوان سرور عمل کند ، مهندسی اضافی که تولیدکنندگان برای طراحی هارد دیسک های سازمانی و SSD از آن استفاده می کنند ، ظاهر می شود. هنگامی که برای محاسبات سرور وارد هارد دیسک می شوید باید از رتبه بندی چرخه وظیفه آگاه باشید.
تولیدکنندگان برای دوره های کاری خاص هارد دیسک طراحی می کنند. رایانه های سرور همیشه روشن هستند و همیشه داده ها را هدایت می کنند. فرسودگی کاملاً بیشتر از یک رایانه رومیزی است که در صورت عدم استفاده خاموش می شود. هارددیسک های سازمانی با ویژگی هایی که در درایوهای مصرفی یافت نمی شوند ، ساعت کاری 24 ساعته را فعال می کنند. این شامل:

  • مکانیزم های خنک کننده داخل شاسی
  • سنسورهایی که ارتعاش را تشخیص و اصلاح می کنند
  • کنترل جریان هوا در داخل شاسی
  • هارددیسک های سازمانی ممکن است RPM بیشتر و رتبه بندی خواندن / نوشتن داشته باشند

سرورهایی که برنامه ها و پایگاه داده ها را میزبانی می کنند ، به قدرت فوق العاده محاسباتی نیاز دارند. اپراتورهای مرکز داده برای تأمین این نوع نیازهای عملکردی از هارد دیسک سازمانی 10،000 – 15،000 RPM استفاده می کنند. این صدای بلندتر از درایوهای مصرف کننده است ، اما سر و صدا در مراکز داده عاملی نیست.

رایانه شخصی معمولی به نوشتن و پاک کردن اطلاعات زیادی نیاز ندارد. به همین دلیل ، درایوهای مصرفی معمولاً در برابر فشار کاری سالیانه 25-30 ترابایت مقاومت می کنند ، که دلیل آن هم این است که کارمندان اداری چگونه از رایانه استفاده می کنند. این بار کاری در مقایسه با یک سرور پرونده مشترک استفاده شده در تولید با نقش پشتیبان گیری داده 3-2-1 کم رنگ می شود. در این شرایط ، هارد دیسک ها به صورت RAID (آرایه اضافی دیسک های جداگانه) پیکربندی می شوند که در صورت خرابی درایو از از دست رفتن اطلاعات محافظت می کند.
هارددیسک های سازمانی دارای ویژگی های اضافی برای پیکربندی RAID هستند.

کیج هارد سرور

کیج هارد به عنوان نگهدارنده و یک محافظ هارد در سرورهای اچ پی استفاده می شود. کیج هارد سرور قابلیت نگهداری و نصب هاردهایی مانند SSD و SFF را بر روی سرورهای HP فراهم می کند.
کیج هارد سرور hp g8 برای نصب و پیکربندی سیستم های ذخیره سازی هاردهای بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. این کیج هاردها معمولا دارای کد فنی هستند که به آن کدی کیج هارد گفته می شود‌. به عنوان مثال برای هارد g8 کدی سرور g8 ، HP 651314-001 است.
قیمت کدی هارد سرور با توجه به مدل های گوناگون و کارایی متفاوت است. کیج هارد سرور اچ پی hp g8 lff با توجه به ویژگی ها و کارایی دارای قیمت 250 هزار تومان به بالا است.

کدی هارد Caddy G8-2.5 inch

کدی هارد Caddy G8-2.5 inch

لیست قیمت هارد سرور hp

قیمت هارد سرورهای اچ پی با توجه به مدل و کارایی ویژه خود دارای قیمت های گوناگونی هستند. به عنوان مثال قیمت هارد سرور g8 با قیمت هارد سرور hp g9 متفاوت است. شما در هنگام خرید هارد اچ پی باید به نیاز سازمان خود دقت کنید و هارد سرور مناسب با کسب و کار خود را انتخاب کنید. در صورتی که توانایی پرداخت هزینه بالا هارد سرور نو را ندارید، می توانید از هارد دست دوم سرور برای کسب و کار خود استفاده کنید. قیمت حدودی برخی از هارد سرورهای اچ پی در زیر گفته شده است:

قیمت هارد سرور hp 10k چیزی حدود 4 میلیون به بالا، قیمت هارد اچ پی hp dl380 g9 حدود 300 هزار تومان به بالا، قیمت هارد اچ پی hp 300g 10k
از 1 میلیون به بالا و… است. همان طور که گفته شد در هنگام خرید هارد اچ پی به نیاز سازمان و بزرگی یا کوچکی آن دقت کرده و مناسب ترین هارد برای خود را تهیه کنید.
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هارد اچ پی سرور و خرید این محصول می توانید با کارشناسان ما در بخش تماس ارتباط برقرار کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − پنج =