مقالات

پورت SFP چیست و چگونه کار می کند؟

خرید ماژول SFP

پورت SFP چیست؟

SFP مخفف “small-factor-factor pluggable” است و به معنای دستگاهی است که هم می تواند داده را منتقل کند و هم دریافت کند.
پورت SFP شکاف دستگاهی است که فرستنده های گیرنده کوچک SFP با فاکتور فرم در آن قرار می گیرند. پورتSFP به عنوان فرستنده و گیرنده، همچنین به عنوان یک ماژول SFP شناخته شده است.

فرستنده و گیرنده SFP یک دستگاه جمع و جور و قابل تعویض گرم است که به درگاه فیزیکی دستگاه شبکه متصل می شود. اپتیک های SFP در شبکه های ارتباطی استفاده می شوند و دارای یک طرف انتقال دهنده (Tx) و یک طرف دریافت کننده (Rx) هستند.

پورت SFP

درگاه SFP کجاست؟

می توانید پورت SFP را روی دستگاه شبکه مانند سوئیچ، سرور، روتر یا کارت رابط شبکه پیدا کنید. اکثر سوییچ های مورد استفاده در برنامه های بزرگ شبکه رایانه ای حداقل دارای دو پورت SFP هستند.

انواع SFP

گیرنده های SFP می توانند با انواع مختلف فیبرهای نوری کار کنند. اپتیک های SFP که با فیبر نوری تک حالت کار می کنند SFP های تک حالت، و آنهایی که با فیبر چند حالت کار می کنند به عنوان SFP های چند حالت شناخته می شوند.

تک حالت پورت SFP

فیبر تک حالت (SMF) دارای هسته کوچک تر و مسیر طول موج باریک است. این بدان معناست که SMF از BW بالاتری برخوردار است و می تواند به فواصل انتقال طولانی تری برسد. SMF SFP ها اساساً در طول موج های 1310 نانومتر و 1550 نانومتر کار می کنند و می توانند از 2 کیلومتر تا 120 کیلومتر فاصله داشته باشند.

اپتیک SMF به شرح زیر مشخص می شود:

رنگ بسته بند بیل و فلش رنگی روی برچسب به طور کلی آبی ، زرد یا بنفش است
رنگ پچ سیم فیبر نوری سازگار زرد است

چند حالته پورت SFP

فیبر چند حالته (MMF) از هسته بسیار بزرگتر و طول موج نور طولانی تر استفاده می کند. SFP های MMF برای انتقال از راه دور تا 500 متر و اپتیک های مورد استفاده با MMF ارزان تر هستند. MFF SFP ها در طول موج 850 نانومتر کار می کنند. اگرچه توانایی انتقال برای مسافت های طولانی را ندارد، اما می تواند انواع مختلفی از سیگنال های نوری را حمل کند.
درست مانند SMF Optics ، MMF SFP ها نیز با رنگ Bale Clasp مشخص می شوند.
قفل بسته بندی کد رنگی سیاه و سفید یک SFP چند حالته را نشان می دهد
رنگ پچ بند یا فیبر نوری سازگار با فیبر نوری نارنجی است

پورت SFP چگونه کار می کند؟

اتصال پورت SFP ، انتقال داده را بین دو دستگاه شبکه دور، از طریق کابل کشی مناسب و فرستنده و گیرنده SFP امکان پذیر می کند. در واقع پورت و فرستنده و گیرنده SFP مربوطه امکان برقراری ارتباط تا دو دستگاه شبکه در فاصله طولانی با یکدیگر را فراهم می کند.

پورت SFP برای چه استفاده می شود؟

ماژول ها و پورت های SFP برای تسهیل ارتباطات اینترنتی بدون سرعت و سریع در مسافت های طولانی در برنامه های متنوع استفاده می شود. از آن ها برای اتصال یک سوئیچ شبکه گیگابیتی به دیگری استفاده می شود، که به نوبه خود، اندازه را افزایش می دهد و عملکرد شبکه را بهبود می بخشد. این مورد در تنظیمات نظامی، صنعتی و تجاری مفید است، جایی که بسیاری از دستگاه های شبکه در یک منطقه گسترده نیاز به یک اتصال سیمی، پرسرعت و قابل اطمینان دارند.

حداکثر فاصله بین دو دستگاه شبکه که یک پورت SFP می تواند جای دهد چقدر است؟

حداکثر فاصله اتصال دو دستگاه شبکه از طریق پورت SFP بسته به سرعت انتقال داده ماژول SFP متفاوت خواهد بود، که به نوبه خود تعیین می کند چه نوع کابلی برای برقراری اتصال استفاده شود.

قیمت ماژول SFP

آیا یک پورت SFP از کابل مسی یا فیبر نوری استفاده می کند؟

درگاه های SFP می توانند اتصالات کابل مسی و فیبر نوری را در خود جای دهند. استفاده از یک کابل مسی و یا فیبر نوری بستگی به قابلیت انتقال داده ها از فرستنده و گیرنده SFP است.

Trenton Systems چگونه از درگاه های SFP در محصولات خود استفاده می کند؟

سرورهای ناهموار و rack Mount Trenton Systems می توانند از پورت SFP در انواع برنامه های نظامی، صنعتی و تجاری استفاده کنند.

به عنوان مثال، در یک تنظیم بزرگ شبکه، یکی از سرورهای ما ممکن است به یک روتر متصل شود، سپس با پورت های SFP به یک سوئیچ شبکه متصل می شود. سپس این درگاه های SFP با استفاده از ماژول های SFP و کابل کشی مناسب برای برقراری اتصال اینترنت پرسرعت به سایر دستگاه های شبکه متصل می شوند.

چگونه گیرنده های SFP را نصب کنیم؟

برای نصب فرستنده گیرنده SFP ، مراحل زیر را می توان دنبال کرد:

ماژول گیرنده گیرنده SFP را بدون برداشتن شاخه گرد و غبار از بسته بندی محافظ آن جدا کنید
برای تأیید مدل صحیح SFP مورد نیاز برای شبکه، برچسب موجود در بدنه گیرنده SFP را تأیید کنید
علامت های ارسال (Tx) و دریافت (Rx) را تعیین کنید که سمت بالای فرستنده و گیرنده SFP را مشخص می کند
فرستنده و گیرنده SFP را در جلوی درگاه قرار دهید و آن را وارد کنید تا در سوکت قرار گیرد
شاخه های گرد و غبار را از سوراخهای نوری گیرنده SFP جدا کنید
اتصال LC کابل رابط شبکه را به یک باره به فرستنده گیرنده SFP وصل کنید
فرستنده و گیرنده SFP را با کابل مسی یا الیاف خاص به دستگاه مورد نظر خود متصل کنید
LED وضعیت پورت را مشاهده کنید.

پورت SFP نقش مهمی در ارتباطات داده پرسرعت به خصوص در محیط های شبکه بزرگ دارد. هدف نهایی یک درگاه SFP ، تسهیل اتصال مطمئن، پر سرعت اینترنت و سیمی بین دو دستگاه شبکه به واسطه کابل های مسی یا فیبر نوری است.

با استفاده از پورت SFP و ماژول های SFP، خود و تیم شما می تواند با استفاده از ارتباطات اینترنتی فوق العاده سریع و بدون درز، بدون توجه به مسافت، با هم کار کنید و نتایج عالی بگیرید.

برای تهیه پورت SFP و کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن، می توانید با کارشناسان ما در بخش تماس ارتباط برقرار کنید.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “پورت SFP چیست و چگونه کار می کند؟

    1. blank aloserver24 گفت:

      لطفا برای اطلاع از قیمت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − چهار =