مقالات

سرور ایستاده (تاور) چیست؟

سرور ایستاده (تاور) چیست؟

در دنیا فناوری اطلاعات، چالشی که بسیاری از شرکت ها با آن مواجه هستند، انتخاب یک سرور مناسب می باشد. شما برای اینکه بتوانید چنین انتخابی داشته باشید، باید بتوانید تا اطلاعات لازم در مورد انواع مختلف آن را به دست آورید. یکی از این انواع، سرور ایستاده است.

این سرور یک راه حل بسیار مقرون به صرفه در دنیا فناوری است که شرکت ها و سازمان های مختلفی در سراسر دنیا از آن استفاده می کنند. این سرورها کارایی و انعطاف پذیری لازم را حفظ می کنند و به مشاغل نیازمند به این تکنولوژی کمک می کنند. سرور ایستاده قابلیت این را دارد تا به دلیل طراحی خود، در یک حرکت ساده به سرورهای موجود اضافه گردد.

به طور کلی یک سرور ایستاده، به سروری گفته می شود که به صورت عمودی و یا برجی طراحی شده است. از نظر ظاهری بسیار شبیه کامپیوتر هستند و درست همان محفظه و تقریبا همان ابعاد را دارند. در اکثر محیط های سازمانی نیز مانند کیس های کامپیوتر در زیر میز یا روی میز قرار می گیرند.

سرورهای ایستاده، سرورهایی مقرون به صرفه

 

چرا باید از سرور ایستاده یا تاور استفاده کرد؟

این سرورها به صورت عمده برای اهداف امنیتی و مدیریت اطلاعات طراحی شده اند. سرورهای تاور دارای یک طراحی مستقل هستند و در عین حال با یکدیگر نیز کار می کنند. به همین دلیل شما این امکان را دارید تا آن را به شبکه هایی که در حال حاضر در سازمان وجود دارد، اضافه کنید.

وقتی از سرور ایستاده استفاده کنید، به جای چندین سرور مختلف، تمام تمرکز خود را بر همین یک مورد خواهید گذاشت. این سرورها از لحاظ هزینه های نگهداری و تعمیر، بسیار مقرون به صرفه هستند. بدین معنا که شما نیاز نخواهید داشت دائما قطعات آن را تعویض و یا تعمیر کنید. هر چند در ابتدای راه، ممکن است کابل کشی های آن کمی برای شما پیچیده باشد. برای رفع این مورد نیز می توانید از متخصصان مربوطه کمک بگیرید.

پروسه کابل کشی پیچیده

با توجه به این موارد، سرور ایستاده بیشتر در کسب و کارهای کوچک کاربرد دارد. محیط های سازمانی کوچک و یا تازه تاسیس به راحتی می توانند از مزیت های این سرور بهره مند شوند. این سرورها می توانند با استفاده از قدرت پردازش بی نظیر خود، وظایف تعریف شده و داده های اطلاعاتی بسیاری را مدیریت کنند. این قدرت پردازش به گونه ای است که شما به سادگی می توانید مدیریت شبکه شرکت و حتی مدیریت پایگاه داده سازمان خود را نیز به آن بسپارید.

اگر صاحب یک کسب و کار کوچک هستید که نیاز به مدیریت داده ها دارید، یک سرور ایستاده می تواند مشکل شما را حل کند. این سرورها می توانند به خوبی حجم کار سازمانی را مدیریت کنند و از فرآیندهای پیچیده پردازش اطلاعات پشتیبانی کنند.

سرورهای ایستاده یا برجی چه مزایایی به همراه دارند؟

1.     تراکم کم قطعات

ساده‌ بودن  طراحی این سرور به این معنی است که تراکم قطعات،  کمتر از سایر سرورها است. این امر باعث می شود تا سرورهای برج راحت تر خنک شوند و احتمال آسیب ناشی از گرم شدن بیش از حد کاهش یابد. قطعات به کار رفته در سرور ایستاده می توانند این اطمینان را بدهند که سرورها بی صدا و کم مصرف خواهند بود. این موضوع گرما را پایین نگه می دارد و آب و هوای اتاق را تحت تأثیر منفی قرار نمی دهد.

2.     قابلیت ارتقا و شناسایی سرور ایستاده

سرورهای برج به راحتی در شبکه قابل شناسایی هستند و امکان افزودن تعداد  نامحدودی از آنها به شبکه موجود وجود دارد. به صورتی که سرورهای اضافی را می توان به سادگی برای پشتیبانی از گسترش یا افزایش تقاضا اضافه کرد. همچنین ارتقا این سرور نیز در زمان نیاز امکان پذیر است. شما می توانید سرور ایستاده را با توجه به نیاز خود در سازمان، پیکربندی کنید.

قطعات باکیفیت و کم هزینه

 

3.     مدیریت فضای فیزیکی

اگر یک اتاق مخصوص برای سرورهای خود ندارید، این سرور برای شما ساخته شده است. معمولا در شرکت ها و سازمان های کوچک و تازه تاسیس، چنین فضایی به سرورها اختصاص داده نمی شود. خبر خوب این است که سرور ایستاده را می توان عملاً در هر مکانی، حتی مستقیماً در محیط کار قرار داد.

اگر به دنبال سروری برای صرفه جویی در فضا هستید و گزینه های زیادی پیش رو ندارید، سرور ایستاده را مد نظر داشته باشید. سرورهای تاور همانطور که گفته شد، از یک کیس کامپیوتر بزرگتر نیستند و تقریباً در هر دفتری می توانند جا پیدا کنند.

به طور کلی اگر با محدودیت فضا رو به رو هستید، می توانید یک سرور ایستاده را حتی در میان کارکنان شرکت نیز جای بدهید. از آنجایی که این سرور گرمای زیادی تولید نمی کند، سر و صدا نیز نخواهد داشت و فضای دفتری را تحت تاثیر منفی قرار نمی دهد.

4.     تامین امنیت لازم برای اطلاعات شما

اگر امنیت و عملکرد یک سرور برای شما جزء اولویت های اول است، سرور ایستاده این دغدغه را برطرف می کند.  این موضوع به ویژه در شرکت ‌های کوچک ‌تر، جایی که سیستم‌ های تاور مرکز فناوری اطلاعات مرکزی هستند، اهمیت بیشتری دارد. در چنین موقعیتی شما این سرور را برای مدیریت داده های کلی شرکت خود انتخاب کرده اید. حال اگر امنیت لازم را نداشته باشد، انگار شما روی پایگاه داده خود قمار کرده باشید. با انتخاب این سرورها، شما چنین نگرانی هایی نخواهید داشت.

مناسب برای فضاهای دفتری محدود و کوچک

 

همچنین در کنار تمام این مزایا باید به یک ایراد عمده آنها نیاز اشاره داشت. نقطه ضعف اصلی سرور ایستاده در این است که پروسه کابل کشی آن پیچیدگی های خاصی دارد. به دلیل همین کابل کشی، ممکن است در مقایسه با کیس کامپیوتر کمی حجیم تر باشند. هر چند، این موضوع برای مشاغل کوچکی که از آن استفاده می کنند، یک مشکل جدی نخواهد بود. شما هر زمان که احساس کردید این سرور پاسخگو نیازهای شما نیست، می توانید آن را با یک سرور دیگر جایگزین کنید.

 

سخن پایانی

اگر شما یک شرکت کوچک ​​با بودجه IT متوسط ​​هستید، معمولاً برای ایجاد یک زیرساخت فناوری اطلاعات کاربردی، تنها به یک سرور ایستاده نیاز خواهید داشت. این سرورها بسیار مقرون به صرفه هستند و برای شروع کار، تمام نیازهای شما را برطرف می کنند. از آنجا که شرکت شما همیشه کوچک نخواهند ماند، پس از توسعه می توانید آن را با سرورهای گسترده تر جایگزین کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 6 =