مقالات

رم سرور چیست؟چه ویژگی هایی دارد؟

خرید و قیمت رم سرور اچ پی رم سرور

رم سرور اگرچه تنها بخش کوچکی از سیستم کلی سرور است اما اهمیت آن را نمی توان دست کم گرفت. عملکرد نادرست رم سرور ممکن است سیستم را با مشکلات احتمالی مانند یخ زدن سیستم یا خطای صفحه آبی مواجه می کند. بدون سخت افزارهای حافظه مانند RAM سرور یا حافظه ECC، سیستم نمی تواند بوت شود. بنابراین، داشتن یک شناخت اولیه از حافظه سرور ضروری می باشد.

رم سرور، یکی از اجزای اساسی در ساختار هر سرور و سیستم کامپیوتری، نقش بسیار حیاتی در بهبود کارایی و عملکرد آنها دارد. این نوع حافظه، داده‌هایی که توسط پردازنده‌ها فوراً نیاز دارند را ذخیره و فراهم می‌کند، به‌طوری‌که سرعت دسترسی به این داده‌ها بسیار بالا باشد. با افزایش ظرفیت و سرعت رم سرور، امکان اجرای همزمان برنامه‌ها و پردازش داده‌های حجیم به بهترین شکل ممکن فراهم می‌شود. علاوه بر این، امکانات امنیتی مانند ECC و تکنولوژی‌های پیشرفته دیگر در رم سرور، اطمینان از پایداری سیستم و جلوگیری از خطاها را افزایش می‌دهند. به‌طور کلی، رم سرور به عنوان یک عامل اساسی در بهینه‌سازی عملکرد سرورها و افزایش کارایی سیستم‌های کامپیوتری، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

این مقاله با هدف آشنایی بیشتر شما با رم سرور، انواع آن و نکات اصلی انتخاب رم مناسب نگاشته شده است.

رم سرور چیست؟

به طور خلاصه، RAM حافظه کوتاه مدت یک سرور است. داده های تمام برنامه ها و فرایندهای در حال اجرا بر روی سرور به طور موقت در حافظه رم ذخیره می شوند. به این ترتیب، پردازش داده ها توسط سی پی یو در مقایسه با زمانیکه دسترسی به داده ها مستقیما از هارد دیسک است، سریعتر انجام می شود.
پس از خاموش شدن سرور، تمام داده های ذخیره شده بر روی رم سرور پاک می شوند. به همین دلیل است که ما از درایوهای SATA و SSD برای ذخیره سازی طولانی مدت استفاده می کنیم.

اهمیت خرید رم سرور

مقدار رم تعداد فرایندهای اجرا شده بر روی سرور را تعیین می کند. این ویژگی از کاهش عملکرد یا در نهایت خرابی سرور جلوگیری می کند. هر چه سرور شما حافظه بیشتری داشته باشد، بار بیشتری را می تواند تحمل کند که معمولا تاثیر مثبتی بر روی عملکرد وب سایت و سرعت کلی آن خواهد داشت.
با این حال، اضافه کردن رم سرور اضافی کار عاقلانه ای نیست زیرا با این کار سیستم ظرفیت استفاده از پتانسیل کامل خود را نخواهد داشت. بنابراین، بهتر است به جای صرف هزینه برای خرید رم سرور اضافی و غیر ضروری، بر روی سایر قطعات سرور یا بزینس پلن خود سرمایه گذاری کنید.

نحوه عملکرد رم سرور

تمام قطعات اصلی کامپیوتر مانند رم، هارد دیسک و سی پی یو بر روی مادر برد نصب می شوند. مادر برد امکان برقراری ارتباط بین این قطعات را فراهم می کند.

به طور مشابه، رم در ماژول های DIMM بر روی مادر برد نصب می شود که به عنوان رم استیک نیز شناخته می شود. زمانیکه یک برنامه اجرا می شود، داده هایِ آن ابتدا از واحد ذخیره سازی طولانی مدت (SDD یا HDD) بر روی رم بارگذاری می شوند. سپس، CPU به این داده ها دسترسی پیدا می کند تا آنها را با استفاده از دستورالعمل های کد باینری پردازش کند.

نقش RAM در پردازش داده ها، ذخیره اطلاعات حاویِ دستورالعمل های CPU و نتایج محاسباتی آن است که بعدا می تواند به عنوان یک خروجی در صفحه رایانه مشاهده شود.

بهترین زمان ارتقاء RAM سرور

نبود رم سرور باعث کندی عملکرد، بی ثباتی یا حتی قطع شدن سرور می شود. هنگامیکه یک سرور رم فیزیکی کافی نداشته باشد، سیستم مجبور به استفاده از حافظه مجازی (Swap Memory) می شود. این نوع حافظه از HDD یا SDD شما استفاده می کند و بسیار کندتر از حافظه فیزیکی است. این موضوع احتمالا منجر به گلوگاه های عملکردی می شود و باعث می شود سایت یا برنامه شما بسیار کندتر اجرا شوند.
مواردزیر به شما نشان می دهند که چه زمانی باید RAM سرور خود را ارتقاء دهید:

 1. سیستم به طور مکرر از Swap Memory استفاده می کند

 2. برنامه ها یا وب سایت ها به کندی بارگزاری می شوند

 3. سرور به طور ناگهانی مجددا راه اندازی می شود

 4. فرایندهای غیربحرانی خاتمه پیدا می کنند

انواع حافظه سرور

به طور کلی، حافظه سرور از لحاظ تکنولوژی به کار رفته در آنها به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند:

تکنولوژی DDR

هر نسل از DDR سریعتر از نسل قبلی خود است و انرژی کمتری مصرف می کند. در حال حاضر، 5 نسل از فناوری DDR وجود دارد. البته امروزه تنها از نسخه های جدیدتر استفاده می شود.
DDR4 بسیار سریعتر از DDR3 است و ولتاژ کاری آن 1.2 ولت است که در برابر ولتاژ 1.5ولت (یا 1.35ولت) DDR3تفاوت چشمگیری دارد. ولتاژ کاری کمتر باعث شده تا سیستم هایی که از ماژول های DDR4 استفاده می کنند در دراز مدت هزینه کمتری بابت هزینه‌ی برق بپردازند.

DDR5اگرچه جدیدترین نسخه است، اما هنوز هم بیشتر کامپیوترهای PC و سرورها از DDR4 استفاده می کنند. حافظه سرور DDR5 با توجه به نوع بار کاری، 5 تا 15 درصد سریعتر از نسخه قبلی خود است. ولتاژ عملیاتی آن نیز بسیار پایین تر (1.1 ولت) می باشد. اما موجودی کم DDR5 باعث شده تا قیمت این محصول بسیار گران باشد و خرید آن در حال حاضر مقرون به صرفه نیست.

با این حال، خرید DDR5 برای آندسته از شرکتهایی که هزینه های سخت افزاری CapEx را در مقابل انتقال به رایانش ابری OpEx در نظر می گیرند، یک سرمایه گذاری بلند مدت به شمار می رود.

تکنولوژی DIMM

RAM سرورهایی که از فناوری DIMM بهره می برند، دارای انواع مختلفی هستند:

RDIMM (رم سرور بافر)

 RDIMM یک بافر بین ماژول های Ram و یک تراشه کنترل کننده حافظه روی مادربرد سرور اضافه و دستورالعمل های CPU را ذخیره می کند. این ویژگی اگرچه سرعت پردازش را کمی پایین می آورد اما بار الکتریکی روی تراشه مورد نظر را کاهش می دهد. این نوع حافظه بیشتر در صنعت هاستینگ استفاده می شود.

UDIMM (بافر نشده)

  UDIMM از هیچ بافرسازی استفاده نمی کند. اکثر کامپیوترهای رومیزی از این نوع حافظه استفاده می کنند.

LRDIM

 یک حافظه درون خطی دوگانه مبتنی بر کاهش بار است. LRDIM مشابه RDIMM است اما یک بافر دیگر به خطوط داده اضافه می کند. به لطف این ویژگی، سی پی یو، رتبه های حافظه را متفاوت درک می کند و به طور بالقوه به آن اجازه می دهد تا رم بیشتری را در سیستم نصب کند. این نوع حافظه در رایانش ابری و نیز محاسبات با کارایی بالا مانند هوش مصنوعی، پردازش زبان طبیعی و اکتشافات جغرافیایی کاربرد دارد.

اگر برای بانک داده و داده های بزرگ خود نیاز به ظرفیت بالا در پردازش دارید و سرور شما از فناوری LRDIMM پشتیبانی می کند، رم سرور G8 و رم سرور G9 انتخاب هاب های مناسبی می باشند.

فناوری ECC( کد تصحیح خطا)

ماژول های ECC برای سرورهای حیاتی که خرابی داده ها در آنها قابل تحمل نیست، ضروری می باشد. این نوع ماژول ها در مقایسه با ماژول های غیر ECC، تنها 10 تا 20 درصد گرانتر هستند.

به کمک فناوری ECC، حوادث جرئی خرابی داده ها شناسایی و بر اساس روش checksum تصحیح می شوند تا از تحویل مطمئن داده ها اطمینان حاصل شود. یک خطای تک بیتی می تواند منجر به نوشتن اطلاعات نادرست و در نتیجه خرابی برنامه شود. البته همه‌ی خطاهای حافظه مخرب نیستند اما این اتفاق ممکن است هر از گاهی رخ دهد و عواقب نامطلوبی داشته باشد. با استفاده از تکنولوژی ECC، می توان از وقوع آن جلوگیری کرد یا حداقل آن را کاهش داد.

راهنمای خرید بهترین RAM سرور

در زمان تنظیم یک سرور اختصاصی بهتر است چندین عامل کلیدی را در نظر داشته باشید.

سیستم مورد نیاز

اگر به دنبال اجرای یک سیستم اختصاصی هستید، مقدار حافظه سرور مورد نیاز شما باید توان مدیریت بار را داشته باشد. هیچ فرمولی برای محاسبه مقدار RAM مورد نیاز یک پرژه وجود ندارد. با این حال می توانید مقدار آن را بر اساس چند نکته تخمین بزنید:

● تعداد کاربران همزمان: هر چه تعداد کاربران بیشتری با وب سایت یا اپلیکیشن درگیر شوند، سرور شما نیز به رم بیشتری نیاز دارد.

● نوع استفاده: بسته به اینکه سرور شما برنامه، بازی، پایگاه داده یا سرور ایمیل باشد، نیازهای رم سرور شما نیز می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال رم سرور G10 به دلیل فرکانس بالا در پردازش اطلاعات مناسب کاربرانی است که نیاز به سرعت در نرم افزارهای حجم بالا دارند.

برای مشاهده قیمت رم سرور G10 اینجا کلیک کنید.

● محتوا: به طور کلی، محتوای استاتیک نسبت به محتوای پویا به رم کمتری نیاز دارد. اما می توان آن را در حافظه پنهان نگه داشت و مصرف رم را بیشتر کاهش داد.
در حالت کلی، برای شروع پروژه های مختلف می توانید از رم سرورهای 8 گیگابایت تا 64 گیگابایت بر اساس نیاز پروژه استفاده کرد.

رشد پروژه

اگر انتظار دارید پروژه شما با سرعت بیشتری رشد کند، خرید سرور با رم بیشتر از نیاز شما انتخاب ایده الی است. با انجام این کار از خرابی های احتمالی مرتبط با حذف سرور برای ارتقاء حافظه جلوگیری می کنید. همچنین، در هزینه های شرکت صرفه جویی می کنید زیرا سرمایه گذاری در ماژول های RAM جدید هر چند ماه یکبار می تواند دردسر ساز شود.

مشاوران ما در الو سرور می توانند به شما کمک کنند تا میزان صحیح رم سرور را بر اساس نیازهای سرور خود انتخاب نمایید.

بودجه

قیمت رم سرور در مقایسه با قیمت سایر قطعات سرور بسیار مناسب است. خرید و استفاده از ماژول های حافظه ثبت نشده یک گزینه ارزان و مناسب است. با این حال، اگر بودجه شما اجازه می دهد توصیه می کنیم از ماژول های RDIMM مانند رم سرور DL380 G9، استفاده کنید زیرا اگر در هر کانال از دو یا چند ماژول استفاده کنید، پهنای باند بهتری را ارائه می دهند.

علاوه بر این، با استفاده از ماژول های LRDIMM می توانید مقادیر عظیمی از حافظه سرور را روی هم قرار دهید. به عنوان مثال، اگر روی مادر برد خود به 8 اسلات DIMM محدود شده اید، می توانید با استفاده از LRDIMMهای 128 گیگابایتی با ظرفیت بالا، بهترین استفاده را از آنها ببرید.

بررسی های نهایی در مورد خرید حافظه سرور

هنگام انتخاب RAM سرور، فاکتورهای زیادی را باید در نظر بگیرید و همه آنها به موارد استفاده شما بستگی دارند. تمام نکاتی که در بالا گفته شد را در رابطه با پروژه خود ارزیابی کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

انتخاب رم سرور (چه از نظر نوع مقدار و چه نوع ماژول) به اجزای دیگری که با RAM تعامل دارند مانند CPU و فضای ذخیره سازی سرور بستگی دارد. بنابراین، قبل از خرید حافظه سرور از سازگار بودن همه قطعات با یکدیگر مطمئن شوید.

معرفی0 برترین RAM سرورهای موجود در بازار

تا اینجای محتوا با انواع حافظه سرور و قابلیت های هر کدام و نیز نکات خرید یک رم سرور مناسب آشنا شدید. در ادامه برای راحتی انتخاب شما، 4 مدل از برترین RAM سرورهای موجود در بازار را جمع آوری کرده ایم.

 HPE 64GB (1x64GB) Quad Rank x4 DDR4-2400

رم سرور HPE 64GB 2400 دارای رنک QUAD است و با فناوری ECC سازگاری دارد. این رم به دلیل بهره گرفتن از CAS X4 باعث افزایش چشمگیر سرعت حافظه در خواندن داده ها می شود.

HPE 32GB (1x32GB) Dual Rank x4 DDR4-2933

رم سرور HPE 32GB 2933 یکی از کم مصرف ترین حافظه های موجود در بازار است و معمولا برای سرورهای نسل G10 استفاده می شود. این محصول مجهز به DDR4 SDRAM است. به همین دلیل می تواند دستورالعمل های بیشتری را در یک زمان معین انجام دهد.

HPE 128GB (1x128GB) Quad Rank x4 DDR4-2933

رم سرور HP 128GB Quad Rank، نسل سوم DDR4-2933 است. میزان حافظه این رم 128 گیگ است و از تکنولوژی DDR4 پشتیبانی می کند. استاندارد حافظه این رم PC4-2933 است.

HP 32GB Dual Rank PC4-2400

رم سرور HP 32GB 2400 مجهز به تکنولوژی HPE SMART Memory یکی از پرفروش ترین حافظه های کمپانی اچ پی است که سرعت و عملکرد قابل قبولی را در سرورهای سری G9 و G10 ارائه می دهد.

فروش بهترین برند رم سرور در الو سرور

قصد خرید رم سرور را دارید اما هنوز در تصمیم گیری خود مردد هستید؟ نگاهی به صفحه فروش رم سرورهای ما در الو سرور بیندازید و با توجه به نوع پردزنده و کاربری خود مناسب ترین گزینه را انتخاب نمایید.

نتیجه گیری

رم سرور، یکی از عناصر اساسی در بهبود عملکرد و کارایی سرورها است و نقش بسیار مهمی در اجرای برنامه‌ها و پردازش داده‌ها دارد. با افزایش ظرفیت رم، سرورها قابلیت اجرای بارهای کاری حجیم و پیچیده را بهبود می‌بخشند. رم سرور با سرعت بالا و پهنای باند بزرگ، امکان دسترسی سریع به داده‌ها را فراهم می‌کند و زمان پاسخگویی سرور را بهبود می‌بخشد. همچنین، تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای مانند ECC (Error-Correcting Code) در رم سرور، امکان تشخیص و تصحیح خطاها را فراهم می‌سازد، که از نظر امنیتی و پایداری سیستم اهمیت دارد. به طور کلی، استفاده از رم سرور با امکانات پیشرفته، می‌تواند عملکرد سرورها را بهبود بخشیده و اطمینان از اجرای بهینه و قابل اعتماد سرویس‌های مختلف را فراهم آورد.
الو سرور یکی از مجموعه های پیشرو در زمینه عرضه اینترنتی انواع CPU، سرور، هارد، رم، استوریچ و … است. این مجموعه مفتخر است که بهترین برندهای رم سرور موجود در بازار ایران را با قیمت های کاملا رقابتی به شما عرضه می کند. برای استعلام موجودی و قیمت انواع رم سرور و نیز نحوه خرید آنلاین رم سرور با ما تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

4 دیدگاه در “رم سرور چیست؟چه ویژگی هایی دارد؟

 1. blank امیر گفت:

  خیلی عالی بود ممنونم از سایت خوبتون من از شما یه تعداد رم سرور خریداری کردم از یاسوج هستم

  1. blank aloserver24 گفت:

   سلام روزتون بخیر خواهش میکنم باعث افتخاره که با شما همکاران گرامی همکاری داریم

 2. blank رسول گفت:

  سلام ممنون از سایت خوب و خدمات سریع

  1. blank aloserver24 گفت:

   سلام روزتون بخیر خواهش میکنم تشکر از نظرات مثبت و خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − دو =