مقالات

هر آنچه که باید در مورد تفاوت های میان RAM و ROM بدانید

هر آنچه که باید در مورد تفاوت های میان RAM و ROM بدانید

در هنگام بررسی اصطلاحات مربوط به رایانه با این دو واژه زیاد برخورد می کنیم، ولی آیا به تفاوت های آن نیز توجه کرده اید؟ در ظاهر هر دو آن ها نوعی از حافظه استفاده شده در کامپیوترها هستند، اما نوع عملکرد آن ها بسیار متفاوت بوده و قابلیت های متفاوتی را ارائه می دهند.هر آنچه که باید در مورد تفاوت های میان RAM و ROM بدانی

برای آنکه بتوانیم تفاوت های میان RAM و ROM را بررسی کنیم بهتر است ابتدا درباره این دو نوع حافظه بیشتر بدانیم.

RAM چیست؟

واژه RAM به حافظه با دسترسی تصادفی یا random access memory اشاره دارد. این نوع حافظه فرار یا ناپایدار بوده و در صورت خاموش کردن یا راه اندازی دوباره رایانه، حذف می شود. از آنجایی که در حافظه RAM داده ها به صورت الکتریکی بر روی ترانزیستورها ذخیره می گردند، بنابراین در صورت قطع جریان الکتریکی، داده ها از بین می روند. با توجه به تفاوت های میان RAM و ROM باید اشاره کرد که رم، بستری را برای امکان دسترسی کوتاه مدت به داده ها و ذخیره آن ها برای زمان کوتاه، فراهم می کند. سرعت و کارایی عملکرد یک سیستم کاملا متکی به مقدار حافظه رم می باشد. کند شدن عملیات در هنگام پایین بودن حافظه رم مورد انتظار است.

نحوه عملکرد RAM

امکان پرداختن به کارهای روزمره در رایانه از جمله بارگذاری برنامه ها، گشت و گذار در اینترنت، ویرایش spreadsheet یا بازی کردن، همگی بر روی رم اجرا می گردد. رم این امکان را فراهم می کند تا بتوان به راحتی و به سرعت بین این عملیات ها جابجا شد که این امر نیز نشان دهنده تفاوت های میان RAM و ROM می باشد. در هر عملیاتی که انجام می دهید از جمله بررسی ایمیل، جابجایی بین صفحات و … در واقع از حافظه رم استفاده می کنید. در صورتی که حین انجام عملیات خود در رایانه، با کند بودن سیستم مواجه می شوید شاید بهتر است رم دستگاه خود را ارتقا دهید.

 

رم 4 گیگابایتی سونی

 

انواع RAM

به طور کلی دو نوع رم وجود دارد DRAM، که دارای یک ترانزیستور و یک خازن در مدار مجتمع می باشد و SRAM که شامل 4 تا 6 ترانزیستور می باشد.

 

حافظه DRAM

ROM چیست؟

این واژه به معنی حافظه فقط خواندنی بوده که در اصطلاح کامپیوتری read- only memory بیان می شود.

این نوع از حافظه غیرفرار بوده که از اصلی ترین تفاوت های میان RAM و ROM نیز همین مورد است. داده ها در رام به صورت دائمی در تراشه ذخیره می گردند. وابستگی به جریان الکتریکی در هنگام ذخیره سازی وجود نداشته و داده ها به صورت باینری روی سلول های جداگانه ای ذخیره می شوند.  خاموش شدن یا راه اندازی دوباره رایانه هیچ تاثیری بر روی این نوع حافظه ندارد؛ بنابراین در قسمت راه اندازی ابتدایی نرم افزار یا دستورالعمل های میان افزاری کاربرد دارد.

حافظه PROM

نحوه عملکرد ROM

برخلاف حافظه رم، بازنویسی یک حافظه رام سخت و زمانبر می باشد. در اکثر مواقع تغییر مدارهای یکپارچه غیر ممکن بوده بنابراین رام را نمی توان به روز کرد و رام های قدیمی از نظر امنیتی مناسب نیستند. رام به طور معمول از قبل برنامه ریزی شده است،  که این خود نیز از تفاوت های میان RAM و ROM می باشد.

عملکردهایی که توسط رام کنترل می شوند، غالبا جزئی از ابزار سیستم بوده و نیازی به ارتقا یا شخصی سازی ندارند. به عنوان مثال سیستم ورودی/ خروجی پایه یا BIOS در تراشه رام ذخیره می گردد. BIOS مربوط به نحوه پاسخگویی سیستم به فعالیت کاربر در هنگام انجام عملیات پایه ای مثل راه اندازی کامپیوتر می باشد.

انواع ROM

در رابطه با انواع مختلف رام می توان نوع کلاسیک آن ROM، نوع قابل برنامه ریزی PROM، نوع قابل برنامه ریزی و قابل پاک شدن EPROM، و نوع قابل برنامه ریزی و قابل پاک شدن الکتریکی EEPROM را نام برد.

EEPROM

تفاوت های میان RAM و ROM

در تعاریفی که در رابطه با این دو نوع حافظه موجود در رایانه ها ارائه شد، اندکی به اصلی ترین تفاوت های میان RAM و ROM اشاره شد. در ادامه تفاوت های این دو حافظه را از جنبه های مختلفی بررسی می کنیم.

تفاوت های RAM  و ROM

تفاوت های میان RAM و ROM از نظر تعریف بدانی

رم به حافظه دسترسی تصادفی و رام به حافظه فقط خواندنی اشاره دارد.

تفاوت از جنبه وابستگی به نیروی الکتریسیته

از دیگر تفاوت های میان RAM و ROM می توان به تفاوت آن ها در وابستگی به نیروی الکتریکی اشاره کرد. حافظه رم در حضور جریان الکتریکی قدرت فعالیت دارد؛ در حالی که رام وابستگی به جریان الکتریکی در ذخیره سازی داده ندارد.

تفاوت از نظر دسترسی به داده و دیتا

داده های موجود در رم را می توان خواند، پاک کرد یا اصلاح کرد و کلا تغییر داد،  اما داده های رام فقط خواندنی هستند و نمی توان آن ها را تغییر داد.

تفاوت های میان RAM و ROM از نظر میزان استفاده

یکی دیگر از تفاوت های میان RAM و ROM این است که رم داده هایی را ذخیره می کند که CPU برای پردازش دستورالعمل کنونی نیاز دارد.  اما رام اطلاعات مورد نیاز bootstrap را ذخیره می کند. همچنین رم به عنوان حافظه کش CPU عمل می کند،  در حالی که رام به عنوان یک سیستم عامل توسط میکروکنترولرها به کار می رود.

تفاوت از نظر سرعت

از نظر میزان سرعت باید توجه داشت که سرعت رم بسیار بالا می باشد؛ در حالی که سرعت رام کمتر از سرعت رم است.

تفاوت از نظر دسترسی CPU

از دیگر تفاوت های میان RAM و ROM می توان به نوع دسترسی CPU به این دو نوع حافظه اشاره کرد.  CPU به راحتی می تواند به دیتای ذخیره شده در رم دسترسی یابد؛

اما برای دسترسی به اطلاعات ذخیره شده در رام باید ابتدا داده ها از رام بر روی رم کپی شده و سپس توسط سی پی یو از روی رم خوانده شود.

تفاوت های میان RAM و ROM از نظر حفظ داده ها

داده های ذخیره شده در رم فرار بوده در حالی که داده های رام دائمی هستند.

تفاوت از نظر ظرفیت

ظرفیت رم به طور کلی بالا بوده و از ظرفیت رام بیشتر است.

تفاوت از نظر هزینه

رم بسیار پرهزینه بوده اما رام ارزان و مقرون به صرفه است. همچنین امکان تعویض رم گاهی باعث هزینه دوباره می شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + پنج =