مقالات

هارد SAS بخریم یا هارد SATA؟ تفاوت بین هارد SAS و SATA

هارد ساتا

هارد SAS بخریم یا هارد SATA؟ تفاوت بین هارد SAS و SATA

 

آیا می خواهید هارد درایو بخرید اما نمی دانید که درایو SAS برای شما مناسب تر است یا درایو SATA؟ انتخاب درایو مناسب گاهی ممکن است گیج کننده به نظر بیاید. اما ما اینجا هستیم تا پاسخ سوالات شما را در اختیارتان قرار دهیم. تفاوت بین هارد SAS  و  SATA چیست؟ کدام یک برای استفاده شما مناسب است؟ بیایید بررسی کنیم!

قیمت هارد sata

تفاوت های هارد SAS و SATA

 

هارد SAS و SATA چه تفاوت هایی دارند؟

  1. سازگاری

یک تفاوت اصلی بین هارد دیسک SATA و هارد دیسک SAS، سازگاری آن ها است. هارد دیسک های SATA، به ویژه SATA نسخه 2 و نسخه های بالاتر، از قابلیت اتصال برخوردار هستند و بنابراین، می توانند روی یک بک پلن یا کنترلر SAS کار کنند. اما تفاوت بین هارد SAS و SATA این است که درایو SAS از قابلیت اتصال به بک پلن SATA برخوردار نیست.

  1. میزان ظرفیت در دسترس برای حافظه

ظرفیت حافظه درایو های SATA و درایو های SAS نیز یکی دیگر از نکات مهم در مورد تفاوت بین هارد SAS و  SATA

است. در این مورد، درایو SATA برنده است! این درایو از ظرفیت حافظه وسیع تری برخوردار است. درایو های 1 ترابایتی  SATA  بسیار رایج هستند. همچنین، ورژن های 3 ترابایتی و 8 ترابایتی درایو های SATA نیز قیمت مقرون به صرفه ای دارند. البته شما می توانید درایو های 3 ترابایتی و 8 ترابایتی SAS را نیز پیدا کنید، اما این درایو ها به اندازه درایو های 3 یا 8 ترابایتی SATA رایج و مقرون به صرفه نیستند. محبوب ترین و رایج ترین درایو SAS، درایو 500 گیگابایتی است.

تفاوت بین هارد SAS و SATAتعمیر هارد sata

  1. قیمت

یکی دیگر از مزیت هایی که درایو SATA نسبت به درایو SAS دارد، قیمت آن است. برای مثال، یک هارد درایو 500PRM SATA با 500 گیگابایت حافظه، قیمتی در حدود 30.00 USD تا 50.00 دلار آمریکا دارد. در حالی که یک درایو720 PRM SAS با همین میزان حافظه، حدود 70.00 تا 100.00 دلار آمریکا قیمت دارد. بنابراین هنگام صحبت از تفاوت بین هارد SAS  و  SATAباید بگوییم که درایو های SATA در مقایسه با درایو های SAS ارزان قیمت تر هستند. اگر مایل به خرید درایو SATA با مقرون به صرفه ترین قیمت هستید، به دنبال درایو های 1 گیگابایتی تا 3 گیگابایتی باشید.

 

  1. سرعت انتقال داده

مزیت درایو های SAS نسبت به درایو های SATA این است که در انتقال داده سریع تر هستند. ورژن اولیه درایو SATA تنها می تواند 1.5 گیگابایت در ثانیه منتقل کند. سرعت انتقال داده در ورژن چهارم درایو های SATA نیز 16 گیگابایت در ثانیه است. اما وقتی صحبت از تفاوت بین هارد SAS و SATA در میان باشد، درایو SAS از نظر سرعت انتقال داده برگ برنده را در دست دارد! نسخه اولیه درایو SAS در زمینه انتقال داده سرعتی برابر با 3 گیگابایت در ثانیه دارد. یعنی سرعتی 3 برابر بیشتر از ورژن اولیه درایو SATA. ورژن سوم درایو SAS نیز از سرعت 12 گیگابایت در ثانیه برای انتقال داده برخوردار است و ورژن SAS-4 این درایو، سرعتی برابر با 24 گیگابایت در ثانیه دارد.

 

تفاوت های بین درایو SAS و SATA

خرید هارد sas

  1. نیمه دو طرفه یا تمام دو طرفه؟

یک سیستم ارتباطی تمام دو طرفه، در واقع سیستمی است که مسیر ارتباط بین دو دستگاه را در آن واحد مشخص می کند. یک تفاوت بین هارد SAS و SATAاین است که هارد SAS تمام دو طرفه یا همان Full-Duplex است. به این معنی که می تواند داده ها را با بیشترین سرعت ممکن ارسال کرده و در آن واحد، داده ها را با بیشترین سرعت ممکن دریافت کند. اما درایو های SATA نیمه دو طرفه یا همان Half-Duplex هستند. به این معنی که در آن واحد، قابلیت ارسال و دریافت داده با بیشترین سرعت ممکن را ندارند. بلکه در آن واحد تنها می توانند داده ها را در یک مسیر با آخرین سرعت انتقال دهند.

 

 

تفاوت بین هارد SAS و SATA

هارد sas

  1. ولتاژ سیگنال

یک مورد دیگر در زمینه تفاوت بین هارد SAS وSATA، میزان مصرف انرژی آن ها است. درایو SAS ولتاژ سیگنال بالاتری دارد؛ ولتاژ سیگنال این درایو برای ارسال داده برابر با 800 تا 1600 mV و برای دریافت داده، برابر با 275 تا 1600 mV است. بنابراین درایو SAS ولتاژ بالا تری دارد و همین موضوع باعث می شود که این نوع درایو قادر باشد بک پلن های سرور را پشتیبانی کند.

ولتاژ سیگنال درایو  SATAبرای ارسال داده برابر با 400 تا 600 mV است و برای دریافت داده برابر با 325 تا 66 mV می باشد. بنابراین یک تفاوت بین هارد SAS و SATAاین است که درایو SATA انرژی کمتری مصرف می کند. اما در عین حال باید در نظر گرفت که بر خلاف درایو SAS، قادر به پشتیبانی از بک پلن های سرور نیست.

 

  1. محدودیت کابل داده

آیا به یاد دارید که گفتیم درایو SAS به ولتاژ سیگنال بالاتری نسبت به درایو SATA نیاز دارد؟ این موضوع به این معنی است که درایو SAS از یک مزیت دیگر نیز برخوردار است؛ این نوع درایو می تواند از کابل های بلند تری در حدود 10 متر استفاده کند. در واقع یک تفاوت بین هارد SAS و  SATA این است که درایو SAS محدودیت کمتری برای طول کابل دارد. اما درایو های SATA محدودیت بیشتری برای طول کابل دارند. در واقع برای استفاده از درایو های SATA فقط از کابل های 1 متری تا 3 متری می توانید استفاده کنید. البته برای استفاده از درایو Esata می توان از کابل های 2 متری نیز استفاده کرد.

 

کابل هارد SAS و SATA

هارد ساتا

 

  1. دوام و پایداری

درایو های SATA و درایو های SAS هر دو کیفیت بسیار خوبی دارند و اگر از آن ها به خوبی مراقبت کنید، بسیار با دوام و پایدار خواهند بود. اما در عین حال، خوب است بدانید که درایو های SAS به نحوی مهندسی شده اند که بتوانند شبانه روز کار کنند و دچار مشکلی نشوند. البته درایو های SATA نیز می توانند به صورت 24 ساعته کار کنند، اما امکان این که در این صورت گاهی دچار خطا بشوند بیشتر است.

 

 

تفاوت بین هارد SAS و SATA

هارد sas

نتیجه گیری

درایو SATA و درایو SAS از جهاتی به یکدیگر شبیه هستند، چرا که هر دو دستگاه هایی مکانیکی برای ذخیره داده هستند که از تکنولوژی سیگنال سریالی استفاده می کنند. اما درعین حال از نظر سخت افزار و تنظیمات فنی تفاوت های بسیاری دارند. کدام یک برای شما مناسب است؟ تصمیم با شما است! اما به طور کلی، زمانی که صحبت از تفاوت بین هارد SAS و SATA در میان است، به یک مورد توجه ویژه کنید؛ درایو SAS به جهت استفاده توسط کاربران متعدد که مقادیر بالایی از داده را در آن واحد ارسال کرده و دریافت می کنند، ساخته شده است. بنابراین کمپانی های بزرگ می توانند از این هارد درایو بهره بسیاری ببرند. اما استفاده از هارد SAS برای استفاده در کامپیوتر شخصی، فایده چندانی به حال شما نخواهد داشت.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − یازده =